Sport

Wróć

Oko w oko. Postanowienia noworoczne czas zacząć: Samo nic się nie zrobi [WYWIAD]

2014-01-22 00:00:00
Wielu z nas zaraz po nowym roku ma wiele postanowień. Jednym z nich jest zrzucenie kilogramów. Jakich zasad należy przestrzegać oraz co jest ważne w diecie, opowie nam
mgr Urszula Pabian - edukator zdrowia w Poradni Zdrowego Stylu Życia Centrum Lalonda.
sxc.hu
Jakich zasad powinniśmy się trzymać przy odchudzaniu?

Przede wszystkim bardzo ważna jest systematyczność, jeśli już postanowimy zrzucić zbędne kilogramy, to bądźmy konsekwentni w działaniu. Pamiętajmy również, że skuteczne odchudzanie odbywa się poprzez połączenie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, tylko w ten sposób uda nam się osiągnąć trwałe efekty i zyskać nie tylko piękna sylwetkę, ale również zdrowie.

Od czego zacząć odchudzanie?

Od zmiany nastawienia. Tracenie zbędnych kilogramów wcale nie musi być uciążliwe, a wręcz przeciwnie, może przynieść wiele radości i dodać wigoru. Dobrze jest ustalić sobie plan żywieniowo-ruchowy, systematycznie go realizować i cieszyć się z każdego ujemnego kilograma, no i z tego że jesteśmy coraz bliżej wymarzonej sylwetki. Dobierzmy sobie taki rodzaj ruchu, żeby sprawiał nam przyjemność i takie żywienie, żeby było smaczne. Bo zdrowe jedzenie naprawdę nie musi być nudne.

Czy powinniśmy postawić sobie jakiś cel, aby szybciej schudnąć np. 8 kg w ciągu 2-3 miesięcy?

Zdrowe chudnięcie to 4 kg na miesiąc i tego powinniśmy się trzymać. Przy takim tempie zrzucania kilogramów uda nam się uniknąć dobrze wszystkim znanego efektu jo-jo. Wyznaczenie celu jest bardzo ważne, ale powinniśmy mierzyć siły na zamiary. Nie liczmy na to, że jeżeli przez 10 lat przybraliśmy na wadze 15 kg to uda nam się pozbyć tego w przeciągu 2 miesięcy. Trwała utrata kilogramów jest procesem długofalowym i kluczowym elementem tego procesu jest utrzymanie wagi, do której dążymy. Jeśli chudniemy prawidłowo i zdrowo nie powinniśmy mieć z tym żadnego problemu.

Wiadomo - ciężko cały czas dbać o dietę. Co jeśli zdarzy nam się raz na jakiś czas zjeść coś niezdrowego? Czy nasza praca pójdzie na marne?

Oczywiście że nie, aczkolwiek wszyscy bez wyjątku powinniśmy wyeliminować niezdrowe produkty z naszego menu, żywność typu fast-food, chipsy, napoje gazowane, słone chrupki itp. nic dobrego nie wnoszą do naszego organizmu, a wręcz przeciwnie - szkodzą! Jeżeli jednak coś nas skusi, to nie zadręczajmy się wyrzutami sumienia, wpędzi nas to tylko w zły nastrój i obniży siłę motywacji, po prostu zwiększmy w tym dniu aktywność fizyczną i dalej trwajmy w naszym postanowieniu.

Jest zima, dni są krótsze, pogoda nas przygnębia... Jest to odpowiednia pora do odchudzania?

Odpowiem pytaniem na pytanie... Czy dzieci są przygnębione, gdy pada deszcz lub śnieg? Nie! Biorą kalosze, parasolkę, sanki i gonią radosne na podwórko! Człowiek dorosły przez lata wypracował sobie milion wymówek, które zwyczajnie wzięły się z lenistwa, a to ciśnienie spadło, szaro za oknem, zimno, pada, zostanę w domu bo się przeziębię, pochrupie sobie chipsy przed telewizorem, na pewno bardziej mi to na zdrowie wyjdzie... znajome zjawisko? Dziś za oknem mamy piękną pogodę, śnieg skrzy się na słońcu, mróz przyjemnie szczypie w policzki, czy będzie bardziej idealna pora na wyjście na spacer? A kiedy ściemni się, Białystok jest podobno najpiękniej oświetlonym miastem w Polsce, warto to zobaczyć, wystarczy wstać z kanapy!

Co może nam jeszcze dać pozytywnego kopa do odchudzania?

Proponuję zacząć dzień od słów: To będzie dobry dzień i wytrwam w postanowieniu! lub inny sposób: na lodówce można powiesić zdjęcie wymarzonej sylwetki, może to być nawet nasza sylwetka sprzed kilku lat, do której chcielibyśmy wrócić i działać, nic samo się nie zrobi.

Warto korzystać z porad trenerów personalnych lub dietetyków, czy też edukatorów zdrowia? Czy na wszystkie pytania możemy znaleźć już odpowiedź w internecie?

Zdecydowanie warto korzystać z porad specjalistów. Pomogą obrać odpowiedni kierunek, zmotywują i przede wszystkim przekażą niezbędną wiedzę żeby odchudzanie przynosiło efekty i było całkowicie bezpieczne. Internet jest o wszystkim i do wszystkich. Nie uwzględnia naszych indywidualnych potrzeb, no i nie podniesie nas na duchu, gdy będziemy mieli chwilę zwątpienia.

Dziękuję za rozmowę.
Błażej Okuła
24@bialystokonline.pl