Rodzina

Wróć

Ojcom też przysługują urlopy na dziecko. Jak i kiedy mogą z nich korzystać?

2019-06-24 14:02:03
Zazwyczaj gdy rodzi się potomek, to opiekuje się nim mama. Aczkolwiek warto pamiętać, że ojcowie także mają do tego prawo.
pixabay.com
Dzieckiem zazwyczaj zajmują się matki

Przyjęło się, że po narodzinach dziecka z maluszkiem pozostaje matka. Obecnie jednak coraz częściej zdarza się, że to kobiety mają lepszą (i lepiej też płatną) pracę, więc z potomkiem pozostaje ojciec. Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami tatusiowe mogą skorzystać z trzech rodzajów urlopów. Są to: urlop macierzyński, rodzicielski i ojcowski.

- Rodzice malucha mogą przerwać pracę na 52 tygodnie. Rok opieki gwarantuje im łącznie urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Okres ten jest dłuższy, jeśli przy porodzie urodzi się więcej niż jedno dziecko. Urlop macierzyński wynosi od 20 do 37 tygodni, przy czym 14 tygodni musi wykorzystać mama - mówi Katarzyna Krupicka, rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W ubiegłym roku w naszym regionie z urlopu macierzyńskiego skorzystało 11 tys. kobiet. Trzeba mieć na uwadze, że obowiązkowe pierwsze 14 tygodni jest zarezerwowane tylko dla pań. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem. W przypadku, gdy po tych 14 tygodniach mama zechce wrócić do pracy, to potomkiem może opiekować się wówczas tata. W Podlaskiem w 2018 r. z takiej opcji skorzystało 366 ojców.

- Tacie dziecka przysługuje również zasiłek macierzyński w przypadku śmierci matki dziecka, porzucenia przez nią dziecka lub gdy matka dziecka legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym – przypomina Krupicka.

Urlop rodzicielski

Po urlopie macierzyńskim rodzice mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego, który wynosi 32 tygodnie, a w przypadku urodzenia dwojga lub więcej dzieci - 34 tygodnie. Urlop ten przysługuje również w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie. Może być on wykorzystany jednorazowo bądź w częściach, jednak nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Może być udzielony w 4 częściach, które stanowią wielokrotność tygodnia. Urlop ten może być wykorzystany wspólnie lub podzielony między mamę i tatę. W 2018 r. z urlopu rodzicielskiego w Podlaskiem skorzystało prawie 12 tys. rodziców, z czego tylko 108 mężczyzn.

- Niezależnie od urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego ojcu dziecka przysługuje urlop ojcowski ustalony przepisami Kodeksu pracy. Ubezpieczony tata ma prawo do urlopu ojcowskiego przez 2 tygodnie. Należy pamiętać o tym, że z urlopu ojcowskiego można skorzystać do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia, maksymalnie w dwóch częściach. Żadna z części nie może być krótsza niż tydzień - dodaje rzeczniczka.

Matka dziecka może przebywać na urlopie macierzyńskim w tym samym czasie co ojciec dziecka na urlopie ojcowskim. W 2016 r. w województwie podlaskim z tego uprawnienia skorzystało ponad 3,7 tys. ojców, w 2017 r. - 4,3 tys. a w 2018 r. już ponad 5 tys.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl