Aktualności

Wróć

Ogromne zainteresowanie dodatkowymi pieniędzmi. Pierwszego dnia wpłynęło 283 tys. wniosków

2021-07-02 14:05:12
Od 1 lipca można składać wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną. W ciągu pierwszej doby złożono aż 283 tys. wniosków.
Ewelina Sadowska-Dubicka
Zainteresowanie udziałem w programie Dobry Start jest ogromne. Rodzice i opiekunowie od 1 lipca mogą wnioskować o przyznanie świadczenia w wysokości 300 zł na wyprawkę szkolną dla swoich dzieci oraz podopiecznych. W tym roku dokumentów nie można składać w wersji papierowej, są przyjmowane tylko drogą elektroniczną na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS: www.zus.pl, przez bankowość elektroniczną oraz na portalu empatia.mpips.gov.pl.

- Wnioski o świadczenie można było już złożyć od północy. W ciągu pierwszej doby wpłynęło 283 tys. wniosków. Zdecydowana większość, bo około 80% zostało przekazane poprzez bankowość elektroniczną. Warto przypomnieć, że ze wszystkich kanałów może skorzystać jedynie rodzic. Natomiast osoba sprawująca piecze nad dzieckiem – czyli opiekun prawny czy faktyczny, a także uczeń, którzy jest usamodzielniony bądź dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, a także opiekuńczo-terapeutycznej, wniosek o 300+ może złożyć jedynie za pomocą portalu PUE ZUS - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Pieniądze będą przelewane na wskazany we wniosku rachunek bankowy, dlatego ważne, by dokładnie sprawdzać podawane dane. Poza tym informacje odnośnie złożonego dokumentu będą dostępne na PUE ZUS.

- Jeśli rodzic złoży wniosek za pomocą bankowości elektronicznej bądź systemu Emp@tia, ZUS sprawdzi czy ma on profil na portalu PUE ZUS. Jeśli nie, taki profil zostanie założony automatycznie. Potwierdzenie rejestracji profilu klient otrzymuje na adres email, który podał we wniosku. Natomiast na numer telefonu z wniosku otrzyma jednorazowe hasło, które będzie musi zmienić przy pierwszym logowaniu do PUE ZUS - wyjaśnia Krupicka.

Przypominamy - świadczenie 300+ na wyprawkę dla dziecka przysługuje rodzicom i opiekunom dzieci i młodzieży uczącej się 20. roku życia, a w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności do ukończenia 24 lat.

Więcej o tym, jak skorzystać z pomocy w wypełnieniu wniosku oraz komu dokładnie przysługuje świadczenie, pisaliśmy tu: Rusza nabór do 300+. Komu przysługują dodatkowe pieniądze?
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl