Jej nazwa nawiązuje do tężni solankowych, instalowanych w uzdrowiskach w celu nasycania powietrza mikroelementami, a tym samym - wspomagania leczenia m.in. górnych dróg oddechowych. Tężnia Roberta Kuśmirowskiego była już pokazywana w Polsce, ale w Białymstoku po raz pierwszy zostanie wyeksponowana, nie jak dotąd, na zewnątrz, a we wnętrzu - w budynku elektrowni.
Twórcą drugiej wystawy jest węgierski artysta - Attila Csörgő. Tworzy instalacje inspirowane matematycznymi i fizycznymi zagadnieniami. Jego prace są połączeniem fotografii, rzeźby i rysunku. Artysta proponuje widzom inteligentny i zabawny wstęp do zagadnień nauki i technologii. Wyniki jego eksperymentów często są nieoczekiwane, zabawne, a nawet poetyckie. W swoich długofalowych badaniach artysta wykorzystuje takie dziedziny nauki jak kinetyka, optyka i geometria,
Wernisaże wystaw w Galerii Arsenał elektrownia 13 marca o godz. 18. Oprowadzanie kuratorskie oraz spotkanie z węgierskim artystą i krytykiem sztuki Barnabásem Bencsikiem 14 marca o godz. 11. Patronujemy wydarzeniom.
Szczegóły:
Robert Kuśmirowski Tężnia,
Attila Csörgő Kwadratura koła