Ogierek i klaczka to nowi mieszkańcy Białowieskiego Parku Narodowego
Miłe wieści nadeszły z Rezerwatu Pokazowego Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego. Oźrebiły się tam 2 klacze konika polskiego - na świat przyszły ogierek i klaczka.
Białowieski Park Narodowy
W Rezerwacie Pokazowym Żubrów w Białowieskim Parku Narodowym oźrebiły się 2 klacze konika polskiego.
8-letnia Najada została matką ogierka, natomiast 4 lata młodsza Nabla urodziła klaczkę. Dla Nabli jest to pierwsze źrebię, ale jak informują pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego, obie klacze bardzo troskliwie opiekują się swoim potomstwem. Niestety warunki pogodowe są mało sprzyjające dla źrebiąt - tegoroczna zima to zima śnieżna, mroźna, a nocami temperatura spada do kilkunastu stopni poniżej zera, zaś w dzień jest niewiele wyższa.
Obecny Rezerwat Pokazowy Żubrów powstał w 1936 r. jako specjalny rezerwat. Tam prof. Tadeusz Vetulani próbował odtworzyć konie posiadające cechy typowe dla tarpana, wymarłego gatunku dzikiego konia.
W początkach XX w. na kresach wschodnich Polski chłopi hodowali najtańszym, półwolnym sposobem nieduże, prymitywne konie, a niektóre z nich przypominały wyglądem wymarłe tarpany. Takie koniki skupowano, przywożono do rezerwatu w Białowieży i tam je rozmnażano. Około roku 1940, w oparciu o chów wsobny i selekcję, otrzymano konie wyglądem zbliżone do tarpana. Tak właśnie powstała rasa koników polskich.
Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl