W nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 r. rozpoczęła się druga masowa deportacja ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego. Według danych NKWD zesłano wówczas około 61 tysięcy osób, głównie do Kazachstanu, inne szacunki mówią nawet o 320 tysiącach. Tylko nielicznym nich udało się przeżyć i wrócić po wojnie do kraju.
W latach 1940-1941 władze radzieckie przeprowadziły cztery wielkie wywózki oficjalnie nazywane przesiedleniami. Dotknęły one głównie ludność wschodniej Rzeczypospolitej, szczególnie Białostocczyzny.
13 kwietnia to też, ustanowiony w 2007 r. w hołdzie wszystkim pomordowanym przez NKWD, Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.
W południe władze Białegostoku i kombatanci upamiętnią ofiary złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed Pomnikiem Katyńskim przy ul. 11 Listopada.
Także o godz. 12 w białostockim oddziale IPN odbędzie się spotkanie, podczas którego zostanie wyświetlony film Zapomniana Odyseja. Wstęp na projekcję - wolny.
Natomiast w gmachu Sejmu RP o godz. 10 będzie otwarta przygotowana przez białostockie Muzeum Wojska wystawa poświęcona wywózkom na Sybir.
Przeczytaj więcej o wystawie:
Wystawa Muzeum Wojska będzie prezentowana w sejmie
E.S.