Dzięki modernizacji przywrócono wygląd głównej sali modlitewnej z okresu międzywojennego, kiedy w Wielkiej Synagodze modliły się rzesze wiernych.
Na wzór archiwalnych fotografii
Przystępując do rekonstrukcji ruchomego wyposażenia, wzięto pod uwagę muzealny charakter obiektu w chwili obecnej, potrzebę zachowania ciągów komunikacyjnych dla licznie odwiedzających tykocińską synagogę gości. Stąd założeniem Muzeum było wykonanie symbolicznego wyposażenia ukazującego zwiedzającym przekrój sprzętów znajdujących się w tym miejscu w okresie, gdy służyło ono żydowskiej społeczności Tykocina.
Koncepcja wystawy została opracowana na podstawie zachowanych źródeł ikonograficznych - dokumentacji wykonanej przez historyka i badacza kultury żydowskiej Szymona Zajczyka w latach 20. i 30. XX w., przechowywanej obecnie w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, oraz archiwalnych fotografii wnętrza tykocińskiej Synagogi sprzed II wojny światowej znajdujących się w Muzeum Diaspory w Tel Awiwie.
Dwuletni projekt Rekonstrukcja wnętrza Sali Wielkiej Synagogi w Tykocinie, sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozwolił Muzeum odtworzyć historyczne wyposażenie sali modlitewnej oraz przywrócić przedwojenny wygląd aronu ha-kodesz - szafy służącej do przechowywania zwojów Tory.
Dziś w tykocińskiej synagodze można podziwiać zrekonstruowaną drewnianą świętą szafę z rzeźbionymi drzwiami i zdobiącymi ją odtworzonymi parochetem i lambrekinem oraz ruchome elementy wyposażenia wnętrza w postaci różnego rodzaju ław, pulpitów i stelaży przyściennych. Na odnowionej bimie zaprezentowany zostanie fotel Eliasza wykorzystywany w obrzędzie obrzezania.
Wystawa i inscenizacja
Z okazji 40-lecia zostanie otwarta stała ekspozycja Sala Wielka Synagogi w Tykocinie. Wydarzenie zaplanowano na 17 grudnia o godz. 14.00. W programie są także: wernisaż wystawy plenerowej My, Żydzi przybyliśmy do Tykocina przed wiekami... (plac przed Synagogą), Czekając na Mesjasza - inscenizacja w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie, wystąpienia zaproszonych gości oraz prelekcja dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Andrzeja Lechowskiego Na 40-lecie Muzeum w Tykocinie.
Wielka Synagoga w Tykocinie została wzniesiona w 1642 r. na miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się synagoga drewniana. Zbudowana została na planie prostokąta, z mansardowym dachem i wieżą pochodzącą z XVIII w. W czasie II wojny światowej bożnica została poważnie uszkodzona, częściowo rozebrana w latach 1945-47. Splądrowaną synagogę odrestaurowano w latach 70. XX w., przeznaczając na muzeum.
Szczegóły:
Sala Wielka Synagogi w Tykocinie - wystawa