Aktualności

Wróć

Odsłonięto pomnik Seweryna Nowakowskiego. Był ostatnim Prezydentem Białegostoku w II RP

2024-09-17 13:14:51
W poniedziałek (16 września) odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika Seweryna Nowakowskiego – ostatniego Prezydenta Białegostoku w II Rzeczpospolitej.
Miasto Białystok / Facebook
W odsłonięciu pomnika wzięli udział Prezydent Tadeusz Truskolaski wraz z wnuczkami Prezydenta Seweryna Nowakowskiego, Panią Katarzyną Pitman i Panią Joanną Nowakowską, upamiętniając Prezydenta-Sybiraka.

W wydarzeniu uczestniczyli również poseł Krzysztof Truskolaski - Poseł na Sejm RP, marszałek województwa Marszałek Łukasz Prokorym, zastępcy prezydenta Rafał Rudnicki, Tomasz Klim i Marek Masalski oraz Przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Jamróz.

Monument zbudowany został dzięki środkom pochodzącym z budżetu obywatelskiego, co czyni ten projekt szczególnie ważnym dla lokalnej społeczności. Mieszkańcy Białegostoku mieli możliwość zagłosowania na tę inicjatywę w 2021 roku, a poparcie wyraziło ponad 1,6 tysiąca osób. Autorem pomnika, wybranym w drodze konkursu jest Maciej Jagodziński-Jagenmeer.

Pomnik znajduje się na bulwarach imienia Kościałkowskiego, w sąsiedztwie ulicy Akademickiej oraz willi o numerze 26, która dawniej była rezydencją samego Nowakowskiego. To właśnie w tej willi mieszkał prezydent, który w czasie swojego urzędowania nie tylko wprowadzał istotne reformy, ale również miał ogromny wpływ na rozwój kulturalny i gospodarczy Białegostoku.

Kim był Seweryn Nowakowski?

Seweryn Nowakowski urodził się 8 stycznia 1894 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Był ważnym polskim politykiem związanym z Białymstokiem, gdzie przez wiele lat pełnił kluczowe funkcje. Jego kariera nabrała tempa wiosną 1931 roku, kiedy premier mianował go na stanowisko komisarza rządowego w Białymstoku. Sprawował tę funkcję do 1934 roku, po czym został tymczasowym prezydentem miasta. Wkrótce zdobył zaufanie mieszkańców i po zwycięstwie w wyborach samorządowych w 1935 roku oficjalnie objął stanowisko prezydenta Białegostoku.

Poza pracą na rzecz miasta, Nowakowski odegrał również ważną rolę na arenie krajowej. W tym samym 1935 roku został mianowany komisarzem wyborczym w okręgu nr 40, przygotowując teren do wyborów parlamentarnych do Sejmu RP. Jego działalność samorządowa i polityczna cieszyła się dużym uznaniem, a Białystok w tamtych latach rozwijał się pod jego kierownictwem.

Los Seweryna Nowakowskiego tragicznie zmienił się po wkroczeniu wojsk sowieckich do Białegostoku w październiku 1939 roku. Został aresztowany przez NKWD i osadzony w miejscowym więzieniu. Stamtąd wywieziono go do ZSRR i od tego momentu wszelki ślad po nim zaginął. Nigdy nie powrócił do Polski, a jego dalsze losy pozostają tajemnicą. Prawdopodobnie zginął w 1940 roku, jednak dokładna data i miejsce jego śmierci nie są znane.
Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl