W sobotę będzie można odkryć tajemnice osiedla Białostoczek.
Trasa prowadzić będzie przez teren dawnej wsi, której reliktem są ulice Białostoczek i Zagumienna. W trakcie wędrówki turyści zobaczą przykłady streetartu, które znane są w całej Polsce. To m.in. mural Pieczenie chleba nawiązujący do tkaniny dwuosnowowej o tym tytule i wizerunek księdza Michała Sopoćki. Na trasie nie zabraknie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, ale też miejsc istotnych dla wielkopłytowego etapu rozwoju osiedla - pierwszych bloków, sklepów czy szkół.
W niedzielę natomiast wszyscy chętni przespacerują się po osiedlu Piasta.
W trakcie wyprawy przez to osiedle będzie można przekroczyć granicę między Koroną a Litwą, zobaczyć pierwszy w Białymstoku i w ogóle w regionie blok z wielkiej płyty, dawny sklep specjalizujący się w handlu nabiałem, kultowe pawilony handlowe oraz świątynie - kościół Ducha Świętego i meczet, który stoi pośrodku blokowiska.
Wędrówki przez osiedla Białostoczek i Piasta są kolejnymi spacerami organizowanymi przez Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w ramach projektu Moja ulica, moje osiedle, moje miasto.
Przewodnikiem jest Andrzej Kłopotowski, twórca Osiedlownika. Spacery towarzyszą tegorocznym
Dniom Miasta Białegostoku. Do tej pory zorganizowano już spacery po osiedlach Tysiąclecia, Antoniuk oraz TBS. Jesienią planowany jest jeszcze jeden spacer - po osiedlu Bema.
Daty spacerów i miejsca zbiórek:
- sobota (26.06) - spacer po osiedlu Białostoczek (godz. 11:00, zbiórka: rondo Faustyny Kowalskiej, przy wiadukcie na końcu ulicy Jurowieckiej),
- niedziela (27.06) - spacer po osiedlu Piasta (godz. 11:00, zbiórka: parking przed pawilonem przy ulicy Warszawskiej 79).