Nasz region fascynuje wiele osób. Na jego temat powstały liczne opracowania w przewodnikach, audycje radiowe czy programy telewizyjne. Jednak Podlasie można poznawać również poprzez bardziej nietypowe formy, jak np. poprzez gry terenowe, zwane questami. Questy są samodzielną i bezpłatną grą terenową, której najważniejszą, bo jedyną regułą jest podążanie wytyczoną trasą. Czekają na niej przygotowane przez twórców rymowane zadania-zagadki. Ich rozwiązanie pozwala ruszyć dalej, ale jest też ciekawym źródłem wiedzy o danej lokalizacji, jej historii bądź osób z nią związanych. Po przebyciu opisanej w tekście trasy dochodzi się do skarbu odkrywców. To pamiątkowa pieczęć z wyprawy. Co ważne, oprócz odcisku pieczęci, każdy uczestnik questu wraca do domu także z nowo przyswojoną wiedzą.
Dzięki Fundacji Mapa Pasji powstały trzy questy Podlaskie Wyprawy Odkrywców. Zespół Fundacji dotarł do mało znanych, nieoczywistych wątków historii Podlasia.
Pierwszy quest rozgrywa się w Ciechanowcu, a jego narratorem jest ksiądz Jan Krzysztof Kluk, autor pierwszych podręczników historii naturalnej i przez to nazywany polskim Darwinem. W trakcie ciechanowieckiej wyprawy przeszłość będzie przeplatać się z teraźniejszością. Ta pierwsza w postaci wiekowych zabytków katolickich, prawosławnych czy żydowskich, ta druga symbolizowana będzie przez wieżę widokową czy jedno z najlepszych w Polsce Muzeum Rolnictwa. Drugi quest to podróż przez malowniczo położoną wieś Szurpiły, gdzie na Górze Zamkowej rezydowali w swoim grodzie pogańscy Jaćwingowie. Do pokonania będzie trasa niemal w całości prowadząca przez leśne czy polne drogi, co tylko podkreśli klimat tego miejsca. Trzeci quest zabierze odkrywców do Tykocina, po którym przewodnikiem będzie słynny hetman Stefan Czarniecki. W tym zabytkowym miasteczku rozwiązać trzeba będzie zagadki związane z dzielnicą żydowską, Wielką Synagogą (jedną z najcenniejszych bożnic w Polsce) czy barokowym kościołem.
- Wszystkie trzy questy powstały po dogłębnym zapoznaniu się z historią Podlasia w oparciu o różnorodne źródła. Tym samym gwarantujemy, że fakty zawarte w questach są zweryfikowane, a same questy to godne zaufania źródło tak rozrywki, jak i informacji o Podlasiu – twierdzi Anna Jarzębska, prezeska Fundacji Mapa Pasji. - Podlaskie questy to nasz wyraz szacunku wobec tego regionu Polski i jej mieszkańców oraz chęć do szerszego upowszechnienia tego, co ich małe ojczyzny mają najlepszego do zaoferowania – dodaje Jarzębska.
Podlaskie questy można znaleźć
TUTAJ.
Questy powstały w ramach projektu Podlaskie Wyprawy Odkrywców współfinansowanego ze środków Województwa Podlaskiego.