Odkrycie pod Supraślem. Znaleziono przedmioty sprzed 4,5 tys. lat
Ceramiczne naczynia i płytki oraz groty odkryli archeolodzy nad rzeką Supraśl. Przedmioty mają 4,5 tys. lat. Pozostawiły je tzw. społeczności pucharów dzwonowatych z Półwyspu Iberyjskiego.
Andrzej Kłopotowski
Archeolodzy badają dolinę rzeki Supraśl kolejny sezon. Już w poprzednich latach natknęli się na podobne przedmioty. Teraz mają pewność, że pozostawili je mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego. Dowodem na to są charakterystyczne zdobienia pucharów.
W stanowisku na tzw. wyspie Dęby znaleziono dwa obiekty obrzędowe związane ze społecznością pucharów dzwonowatych. Swą nazwę wzięła ona od charakterystycznych naczyń, jakie odnaleziono. Jak tłumaczą archeolodzy, po odwróceniu przypominają formę dzwonu. Znaleziona w środę (9.08) ceramika jest dekorowana w charakterystyczny dla Półwyspu Iberyjskiego sposób. Widać na niej nacięcia, układy poziome poprzecinane pionowymi. Dodatkowo przy dnie pojawiają się ornamenty gwiaździste.
Wiek znalezisk datowany jest na ok. 4,5 tys. lat. Niewykluczone, że społeczności pucharów dzwonowatych pojawiły się nad Supraślą, by przejąć szlak prowadzący do kopalni krzemienia w Krasnym Siole na terenie dzisiejszej Białorusi.
Wiadomo, że badania w dolinie Supraśli będą kontynuowane. Prowadzi je Muzeum Podlaskie i Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl