Autorami odkrycia są Anna Bielawska i Krzysztof Bielawski z UMB - jest to już drugi patent w ich dorobku naukowym - oraz Monika Wujec i Agata Siwek z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Uzyskali oni patent na nowy związek chemiczny, który może znaleźć zastosowania do profilaktyki i leczenia chorób nowotworowych.
- Aby z odkrytego związku chemicznego powstał lek, potrzeba wielu badań i testów, bo lek przede wszystkim musi być bezpieczny - informuje prof. Anna Bielawska z Samodzielnego Zakładu Biotechnologii UMB. - Badania są zazwyczaj kosztowne i długotrwałe, trwają ok. 10 lat - dodaje.
Na UMB w kolejce na ochronę patentową czeka jeszcze 5 zgłoszeń prof. Bielawskich oraz 20 innych naukowców.
- Warto patentować, bo tylko produkty z zapewnioną prawną ochroną własności intelektualnej, zainteresują przedsiębiorcę i skłonią do inwestycji w dalsze badania kosztujące niejednokrotnie dziesiątki tysięcy dolarów. Uczelnia nie jest w stanie udźwignąć podobnych kosztów, kiedy chodzi o wyprodukowanie nowego leku - komentuje Julita Niepłoch-Sitnicka pracownik Uczelnianego Biura ds. Własności Intelektualnej i Transferu Technologii UMB.
Patent prof. Bielawskich jest już czwartym uzyskanym przez białostocką uczelnię.
Więcej informacji o pierwszym patencie prof. Bielawskich:
Białostoccy naukowcy uzyskali patent na nowy związek