Nauka

Wróć

Odebrały certyfikaty z Harvardu. Ogromny sukces naukowczyń z Białegostoku

2024-10-15 12:40:01
Pięć naukowczyń z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odebrało dyplomy ukończenia prestiżowego programu Poland Clinical Scholars Research Training Program, organizowanego przez Harvard Medical School. To ogromny sukces!
UMB
Pięć naukowczyń z białostockiego Medyka brało udział w pierwszej edycji programu Poland Clinical Scholars Research Training Program, organizowanego przez Harvard Medical School. Przez rok uczestniczyły w zajęciach organizowanych w Warszawie i Bostonie.

Aplikacje naukowczyń z UMB zostały wybrane spośród tysiąca zgłoszeń. Konkurencja była więc ogromna. Osoby, które dostały się do programu, brały udział w wykładach, webinarach oraz interaktywnych warsztatach w formie stacjonarnej, które były prowadzone rzez ekspertów z Harvard Medical School.

The Poland Clinical Scholars Research Training Program był realizowany przez światowej klasy naukowców. Celem tej inicjatywy było rozwijanie umiejętności polskich badaczy, w projektowaniu i prowadzeniu obserwacyjnych i eksperymentalnych badań naukowych, a także analizy, interpretacji i prezentacji badań klinicznych i tworzenia wysokiej jakości publikacji. Organizowane w ramach programu szkolenia, obejmowały medycyny molekularnej, biostatystyki, analizy danych oraz umiejętności miękkich.

Naukowczynie odebrały certyfikaty w Harvardzie

Naukowczynie z Białegostoku, które 9 października odebrały prestiżowe certyfikaty w głównej siedzibie Harvard Medical School w Bostonie to: dr hab. Katarzyna Kapica-Topczewska (Klinika Neurologii), dr hab. Julia Nowowiejska (Klinika Dermatologii i Wenerologii), dr Karolina Chwiałkowska (Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych), dr Katarzyna Kakareko (II Klinika Nefrologii, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych), dr Anna Krentowska (Klinika Chorób Wewnętrznych i Chorób Metabolicznych).

- Na pewno pogłębiłam swoją znajomość metodologii badań klinicznych, statystyki i epidemiologii, a także z zakresu projektowania badań czy przedstawiania analizy ich wyników. Ale to ludzie stanowili największą wartość tego kursu – 100 polskich badaczy, którzy byli niezwykle życzliwi, chętni do współpracy i wymiany doświadczeń. Wzajemnie się inspirowaliśmy, uczyliśmy i wspieraliśmy. Mogę śmiało powiedzieć, że dzięki temu programowi powstała wyjątkowa społeczność, skupiona wokół doskonalenia procesu badań naukowych i wymiany wiedzy – podsumowała udział w programie dr hab. Katarzyna Kapica-Topczewska.

Jak podkreśla dr Anna Krentowska wszyscy uczestnicy programu zyskali wszechstronną wiedzę, dotyczącą przygotowania badań klinicznych od A do Z. Nie ukrywa też, że udział w całym przedsięwzięciu był dla niej wielką przygodą. 

- Pobyt w legendarnej Harvard Medical School był jak spełnienie marzeń. Nigdy nie przypuszczałam, że uzyskam dyplom ukończenia studiów podyplomowych na Harvardzie i odbiorę go w tym niesamowitym miejscu. Przygoda życia i niesamowita, merytoryczna, niezwykle przydatna wiedza. Tak zapamiętam ten program – opowiada Krentowska.
JK
24@bialystokonline.pl