Kultura i Rozrywka

Wróć

Odczarować Dom Kultury Śródmieście. Są nowe pomysły

2016-12-17 17:18:21
Chcemy, by było to miejsce otwarte na białostoczan - mówi o Domu Kultury Śródmieście jego nowy dyrektor Wojciech Bokłago.
Anna Dycha
Dom Kultury Śródmieście zajmuje część kamienicy przy ul. Kilińskiego 13. To instytucja edukacji artystycznej, która realizuje zadania z zakresu wychowania, edukacji kulturalnej, upowszechniania kultury wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Prowadzi ogniska: muzyczne, baletowe i plastyczne. Działają tu też m.in. zespoły muzyki dawnej - Zespół Fletów Prostych Cantio Polonica, Zespół Muzyki Dawnej Capella Antiqua Bialostociensis, Dziecięca Grupa Wokalna Miniatura, Grupa Teatralna Rupaki, zespoły muzyczne czy kabaret Lumbago.

Nowa pracownia i cykle spotkań

- Odwiedza nas 800 osób tygodniowo - informuje Wojciech Bokłago. - Do tego trzeba dodać uczestników wystaw i koncertów.

Nowy dyrektor placówki uważa, że Dom Kultury Śródmieście to miejsce nieodkryte:
- Chcemy odczarować to miejsce. Sprawić, by było otwarte na białostoczan - deklaruje.

Jakie są plany placówki?

- Będziemy powiększać pracownię plastyczną o pracownię graficzno-komputerową - informuje Wojciech Bokłago.

I dodaje: - W planach mamy także organizację Miejskiego Salonu Artystycznego. Będzie to cykl spotkań z interesującymi ludźmi, twarzami Białegostoku. Pierwszym gościem była Magdalena Gołaszewska.

Ruszy też cykl roboczo nazwany Historie, miejsca, ludzie. Realizowany będzie wspólnie z Galerią im. Sleńdzińskich.

Placówka zadba także o identyfikację wizualną oraz promocję w mediach społecznościowych.

Dom Kultury w przedwojennej kamienicy

Nowy dyrektor zabrał również dziennikarzy na wycieczkę po Domu Kultury Śródmieście. Pokazał m.in. pracownię plastyczną (z balkonem), salę baletową (pełniącą także funkcję sali widowiskowej), a także sale, w których odbywają się zajęcia muzyczne i taneczne dla dzieci i młodzieży. Z dyrektorskiego gabinetu rozciąga się niespotykany widok na Pałac Branickich. Pomieszczenia placówki mieszczą się na dwóch piętrach kamienicy.

Bez wątpienia Śródmieściu przydałyby się nowe miejsca magazynowe. Remontu wymaga także m.in. klatka schodowa oraz toaleta. Przydałoby się również odświeżenie instrumentów - renowacja pianina czy perkusji. Budżet placówki to 600 tys. zł.

Dom Kultury Śródmieście powstał 25 lat temu, ale jego historia jest o wiele dłuższa. Zaczęła się w 1958 r. Przy ul. Kilińskiego 13 mieścił się Spółdzielczy Dom Kultury, który przez ponad 30 lat prowadził działania kulturalne na rzecz mieszkańców Białegostoku. Na początku lat 90. XX w. powołano Dom Kultury Śródmieście. Historia budynku sięga końca XIX w. Pierwsi lokatorzy to adwokaci, kupcy, lekarze; istniała tam także kawiarnia. W kamienicy mieściło się wiele drobnych zakładów usługowych, sklepów, a nawet przedszkole.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl