Dom

Wróć

Odbiór mieszkania od dewelopera. Sprawdź, na co zwrócić uwagę

2014-05-02 00:00:00
Procedura odbioru mieszkania od wykonawcy, to kolejny etap na drodze do własnego, wymarzonego M. Zanim zaczniemy je urządzać, musimy wpierw odebrać je od dewelopera i sprawdzić, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z planem. Przeczytaj, na co warto zwrócić szczególną uwagę.
freedigitalphotos.net
Podczas procedury odbioru mieszkania przekonujemy się tak naprawdę, czy wybraliśmy rzetelnego wykonawcę. Zasady tego procesu są sankcjonowane prawem.

- Procedura przyjęcia lokalu odbywa się zawsze w obecności naszego przedstawiciela oraz w obecności nabywcy, bądź też osoby posiadającej stosowne pełnomocnictwo, w dogodnym dla obu stron terminie - mówi Przemysław Stefanowski z PBG Erigo. -€“ W trakcie odbioru sporządzany jest pisemny protokół, a klient może spokojnie obejrzeć, wymierzyć mieszkanie i z nami porozmawiać - dodaje Stefanowski.

Spisujemy protokół

Podczas spisywania protokołu możemy zgłosić zauważone przez siebie wady lokalu. Deweloper ma 14 dni na ustosunkowanie się do naszego oświadczenia. Wówczas może uznać wady mieszkania, bądź nie. Zobowiązany jest jednocześnie do przedstawienia nam uzasadnienia swojej decyzji.

Jeżeli wykonawca uzna wady, ma 30 dni od podpisania protokołu, na ich usunięcie. Jeśli czas robót wyniesie więcej niż wspomniany okres, deweloper musi podać powód opóźnienia i wskazać inny termin odbioru mieszkania. Podkreślmy, że usterki można zgłaszać także po podpisaniu protokołu.

Pomoc specjalisty potrzebna od zaraz?

Jeżeli nie czujemy się specjalistami od spraw budowlanych, możemy poprosić o pomoc specjalistę.
-€“ Rzeczywiście część klientów decyduje się, co całkiem zrozumiałe, na ogląd mieszkania w asyście eksperta - zdradza Przemysław Stefanowski z PBG Erigo.

Przygotowując się do odbioru mieszkania warto wynotować sobie, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Poza tym nieocenione mogą okazać się: umowa z deweloperem, poziomica, miarka oraz plan mieszkania.

Od czego zacząć?

Na początku powinniśmy porównać z planem wymiary pomieszczeń oraz ich rozkład. Potem możemy przejść do okien i drzwi. Tu kontrolujemy przede wszystkim ich szczelność, ale także sprawność i ewentualne uszkodzenia.

Kolejno przechodzimy do podłóg i ścian. Tu warto użyć poziomicy, by sprawdzić ich równość. W zależności od umowy z deweloperem zwracamy także uwagę na płytki, bądź inne wykończenia podłóg. Ściany powinny być pomalowane starannie, bez plam i zacieków.

Wobec gniazdek oraz dopływów i odpływów wody i ścieków również nie powinniśmy przejść obojętnie. Te elementy mają bowiem duży wpływ na późniejsze urządzanie mieszkania. Gniazdka oraz dopływy i odpływy powinny zostać rozmieszczone zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Na koniec należy przyjrzeć się wentylacji oraz jej działaniu, a także - jeżeli takowe wykupiliśmy -“ piwnicy i garażowi, szczególnie ich metrażowi oraz wykończeniu.
Adrian Petelski
24@bialystokonline.pl