Od tożsamości kulturowej do wspólnoty ojczyzn. Seminarium w Teremiskach
W najbliższą sobotę (29.09) na Uniwersytecie Powszechnym w Teremiskach rozpoczyna się seminarium Od tożsamości kulturowej do wspólnoty ojczyzn, którego celem jest dialog na temat przyszłości regionu Puszczy Białowieskiej jako regionu Europy o szczególnym dziedzictwie kulturowym i historycznym.
teremiski.edu.pl
Na pierwszym seminarium, 29 września zatytułowanym Zjawisko i funkcje tożsamości z punktu widzenia psychologii i socjologii jako pierwszy wygłosi swój wykład pt. Tożsamości przenikające prof. dr hab. Wojciech Burszta z Zakładu Badań Narodowościowych w Instytucie Slawistyki PAN i Katedry Antropologii Kultury w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie. Po nim prof. dr hab. Wojciech Łukowski z Zakładu Socjologii i Psychologii Polityki na UW i Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku będzie miał wystąpienie zatytułowane Smutek tożsamości, radość przynależności. W spotkaniu wezmą również udział wybitni profesorowie, m.in. prof. dr hab. Oleg Łatyszonek, dr Anna Engelking, prof. dr hab. Eugeniusz Mironowicz
Postulat wspólnoty ojczyzn organizatorzy seminarium wywodzą od Jacka Kuronia, który przed laty sformułował postulat wspólnoty ojczyzn. Swoją ideę oparł nie na racji stanu, ale na fakcie odpowiedzialności wynikającej z wielowiekowego zamieszkiwania i współdzielenia terytorium oraz treści kulturowych.
Organizatorzy podkreślają też specyfikę historyczną terenu Puszczy Białowieskiej, na którym działają: Gmina Białowieża leży na obszarze dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Dziś znajduje się na granicy zjednoczonej Europy. Niezwykle potrzebne więc dla rozwoju regionu Puszczy Białowieskiej jest nawiązanie głęboko partnerskich relacji między społecznościami Białorusinów i Polaków, które są spadkobiercami dziedzictwa tego obszaru. Nie można również dyskutować o tożsamości europejskiej bez objęcia myślą całego obszaru europejskiej wspólnoty kulturowej bez względu na obecne podziały polityczne w obrębie kontynentu. Seminarium Od kulturowej tożsamości do wspólnoty ojczyzn będzie zatem realizować również transgraniczną potrzebę refleksji nad wspólnym obszarem kulturowym i jego przyszłością. Tematy kolejnych spotkań w ramach seminariów oraz poszczególnych wystąpień dostępne są na stronie www.teremiski.edu.pl. Seminarium odbędzie się w siedzibie Uniwersytetu, Teremiski 12. Seminarium finansują Urząd Marszałkowski w Białymstoku i Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia.
Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl