Nauka

Wróć

Od tego roku bez obowiązku szkolnego dla 6-latków

2016-01-05 00:00:00
Pod koniec grudnia ubiegłego roku Senat zniósł obowiązek szkolny dla dzieci w wieku 6 lat.
pixabay.com
Rodzice byli podzieleni

Od dawna toczył się spór, czy dzieci powinny iść do szkoły w wieku 6 lat czy rok później. Zmiany wprowadzone przez poprzedni rząd podzieliły rodziców na zwolenników i przeciwników wcześniejszej edukacji.

- Od roku szkolnego 2016/2017 obowiązkiem szkolnym będą objęte dzieci od 7. roku życia. Dziecko 6-letnie będzie miało prawo do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej, o ile korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole – czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W przypadku, gdy 6-latek nie chodził wcześniej do przedszkola, to rodzice czy opiekunowie i tak będą mogli zapisać go do pierwszej klasy. Będą jednak musieli otrzymać pozytywną opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Okazuje się, że wielu rodziców, których dzieci w ubiegłym roku poszły wcześniej do szkoły, są niezadowoleni, bowiem okazało się, że ich pociechy mają problemy nauką i odnalezieniem się w nowej sytuacji. Powodem ma być właśnie wiek. Rząd wprowadził więc przepisy przejściowe odnoszące się do roku szkolnego 2015/2016 oraz 2016/2017.

- Dzieci urodzone w 2009 r., które są już w szkole w roku szkolnym 2015/2016, będą mogły na wniosek rodziców kontynuować naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2016/2017. Rodzic musi złożyć stosowny wniosek do dyrektora szkoły do 31 marca 2016 r. Dziecko nie będzie podlegało klasyfikacji rocznej, a tym samym promowaniu do klasy drugiej; jeżeli rodzice zdecydują, że ich dziecko będzie kontynuować naukę w klasie pierwszej w szkole, do której uczęszcza, wobec tego dziecka nie będzie przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne – informuje MEN.

Władze omówiły także kwestie dotyczącą dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Postanowiono odroczyć im obowiązek szkolny maksymalnie do momentu, kiedy skończą 9 lat.

Zmiany dotyczą także przedszkoli

Od września tego roku do przedszkola obowiązkowo będą musiały iść 6-latki, a wszystkie 4- i 5-latki muszą mieć zapewnione miejsce w placówkach (od 2017 r. także 3-latkom nie może zabraknąć miejsc).

Zgodnie z przyjętą ustawą przekształcenie oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w samodzielne przedszkola zostanie przesunięte z 1 września 2016 r. na 1 września 2019 r. Ma to na celu odpowiednie przygotowanie do podjęcia tych działań.

Rząd postawił także wzmocnić rolę kuratora oświaty. Będzie on kontrolował podejmowane przez samorządy działania odnośnie kształtowania sieci szkół i przedszkoli.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl