Wpłynęło ponad 400 tys. deklaracji
15 lutego ruszyła akcja rozliczeniowa PIT, która potrwa do 30 kwietnia 2020 roku (pisaliśmy więcej:
Dziś rusza Akcja e-PIT 2020 - można już się rozliczyć).
Usługa Twój e-PIT, podobnie jak w ubiegłym roku, cieszy się bardzo dużą popularnością dzięki swojej prostocie, przystępności i możliwości rozliczenia podatku w dogodnym miejscu i czasie.
Mamy już pierwsze statystyki, które przekazał Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku. Okazuje się, że od soboty do wtorkowego - poprzez usługę Twój e-PIT - poranka wpłynęło już już ponad 400 tys. deklaracji w całej Polsce, z czego blisko 11 tys. złożono w województwie podlaskim. Ich liczba oczywiście stale rośnie. Dodatkowo to usługi zalogowano się (uwierzytelnienia z małżonkiem) ponad 1,3 mln razy.
Pamiętajmy o zmianach, jakie wprowadzono w tym roku
W tym roku do usługi Twój e-PIT wprowadzono wiele nowości. To przede wszystkim: dwa nowe formularze (PIT-28 i PIT-36); jeszcze łatwiejsze rozliczanie ulgi na dzieci; uwzględnienie zwolnienia z PIT dla osób młodych do 26. roku życia; informacja o stanie zwrotu nadpłaty, pełny dostęp między innymi do poprzednich zeznań PIT oraz podstawiony mikrorachunek podatkowy. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj:
Twój e-PIT. Sprawdź, jakie zaszły zmiany.
Elektroniczne formularze PIT-36 oraz PIT-36L zostaną udostępnione na stronie podatki.gov.pl i w e-Deklaracjach do końca przyszłego tygodnia.
System obsługujący usługę Twój e-PIT bazuje na wielu źródłach i systemach zewnętrznych, a z roku na rok jest udoskonalany, tak by zapewnić usługę maksymalnie ułatwiającą roczne rozliczenie podatkowe. Wszystkie udostępnione w usłudze Twój e-PIT opcje są wielokrotnie testowane i w razie potrzeby na bieżąco korygowane 24h/dobę, 7 dni w tygodniu. Wszystkie wpływające zgłoszenia są analizowane i możliwie jak najszybciej rozwiązywane.
Uwaga na oszustów
Izba Administracji Skarbowej przestrzega przed fałszywymi e-mailami, które zawierają informacje o pomyślnie wysłanych zeznaniach do systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów.
Trzeba pamiętać, że Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa nie wysyłają do podatników żadnych e-maili podczas składania zeznań podatkowych.
Jakie działania zaplanowano w tym roku?
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zapewniają wsparcie przy rozliczaniu rocznych deklaracji PIT przez Internet na wielu płaszczyznach.
Na wybranych uczelniach specjaliści poinformują o korzystnych zmianach podatkowych (w tym o uldze bez PIT dla młodych) i podpowiedzą, jak najłatwiej otrzymać zwrot podatku oraz rozliczyć się w usłudze Twój e-PIT.
Dzięki współpracy z Polskim Związkiem Głuchych w wybranych urzędach skarbowych zostanie zapewniona profesjonalna pomoc tłumacza migowego przy rozliczeniach w ramach dedykowanych dyżurów.
21 marca będzie okazja do wysłania swojego rozliczenia PIT w przerwie między zakupami. Będzie można dokonać tego w specjalnie przygotowanych punktach obsługi podatnika w wybranych galeriach handlowych w Polsce.
Krajowa Informacja Skarbowa w tym roku włączyła się do akcji między innymi poprzez: specjalną linię dotyczącą usługi Twój e-PIT, możliwość zadawania pytań on-line przez e-mail oraz dodatkowy dyżur 25 kwietnia (sobota) w godz. od 7.00 do 15.00.
We wszystkich urzędach skarbowych podatnicy mają do dyspozycji stanowiska komputerowe z dostępem do internetu i zapewnioną pomoc przy rozliczeniu PIT.
Akcję wspiera strona podatki.gov.pl, gdzie oprócz usługi Twój e-PIT i e-Deklaracji podatnicy znajdą wszystkie informacje potrzebne do złożenia PIT, jak na przykład instrukcje i broszury informacyjne.
Pytania dotyczące usługi Twój e-PIT należy wysyłać na adres e-mail: info.epit@mf.gov.pl