Aktualności

Wróć

Od przyszłego roku zmiany w 500+. Warto o nich wcześniej wiedzieć

2021-07-07 07:41:35
W przyszłym roku zachodzi kilka zmian w programie Rodzina 500+. Warto wcześniej się z nimi zapoznać.
pixabay.com
W przyszłym roku zachodzi kilka ważnych zmian w programie Rodzina 500+. Przede wszystkim pieniądze będą wypłacane przez ZUS i to tu będziemy załatwiać wszystkie formalności związane z wypłatą świadczeń. Gminy będą wypłacały pieniądze do 31 maja 2022 roku.

Koniec z papierowymi wnioskami

Istotną zmianą w programie będzie ta, która dotyczy formy składania dokumentów. Za kilka miesięcy wnioski złożymy jedynie w formie elektronicznej - za pośrednictwem platformy e-PUAP, PUE ZUS lub portalu Emp@tia. Zlikwidowane będą także wypłaty świadczeń do ręki bądź przekazem pocztowym – pieniądze trafią wyłącznie na rachunek w banku.

Rząd ma także w planach odejście od wymogu składania wniosków o 500+ co roku. Jest to dość męczące i dla wypłacających, i dla tych co otrzymują świadczenie. Ma być tak, że rodzic złoży wniosek raz i później świadczenie będzie automatycznie kontynuowane. To wszystko ma znacznie usprawnić proces przyznawania i wypłaty pieniędzy, a do tego zredukować koszty związane z obsługą całego programu Rodzina 500+. Obecnie samorządu samorządy przeznaczają na ten cel 1,5% pieniędzy przeznaczanych na wypłatę tych świadczeń, ZUS ma dostawać 0,1%, a więc dużo mniej. Szacuje się, że w związku z wprowadzonymi zmianami w latach 2023-2033 obsługa 500+ będzie kosztowała 427 mln zł, dzięki czemu uda się zaoszczędzić aż 3,1 mld zł.

Wszystko ma się odbywać stopniowo, by uniknąć zbędnego zamieszania. Od nowego roku ZUS będzie wypłacać już na bieżąco wsparcia, które sam przyznał, a więc na dzieci urodzone w 2022 roku (ich rodzice wnioski będą już składać do ZUS).

500+ wszystkim dzieciom, także tym w pieczy zastępczej

Dotychczas w programie 500+ rodzic zastępczy bądź dyrektor placówki sprawującej pieczę zastępczą może dostawać na podopiecznych odpowiednio dodatek wychowawczy lub dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego (również wynoszące 500 zł). Szczegóły dotyczące przyznania tych pieniędzy są opisane w ustawie z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Po wprowadzonych zmianach ma być także, wszystkie dzieci bez względu na to, czy wychowują się w biologicznych rodzinach, czy też nie, będą uprawnione do świadczenia 500+. W związku z tym osoba sprawująca nad nimi pieczę będzie składała wniosek do ZUS. Decyzje odnośnie obecnych dodatków przyznawanych na wychowanków wygasną do 1 czerwca przyszłego roku. Z kolei do końca stycznia 2022 starostowie mają czas, by poinformować opiekunów zastępczych i dyrektorów o nowych dla nich zasadach ubiegania się o świadczenie wychowawcze.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl