Późne lato i wczesna jesień to dużo pogodnych nocy, są one dłuższe niż latem, a niebo jest bardziej przejrzyste. Ukazuje się wówczas ciekawy kawałek nieba nad horyzontem. Uczestnicy obserwacji mają szansę zobaczyć Mgławicę Pierścieni - jedną z najbardziej znanych mgławic planetarnych. Leży ona w gwiazdozbiorze Lutni znajdującej się w naszej Galaktyce.
Wypatrywać będzie można także Galaktyki Andromedy, zwanej też Wielką Mgławicą w Andromedzie - galaktyki spiralnej, leżącej około 2,52 miliona lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Andromedy. Galaktyka Andromedy jest największą i najjaśniejszą galaktyką nieba północnego. Doskonale widać ją nawet przez małe lornetki. Obserwację można prowadzić także gołym okiem. Na terenie oddalonym od świateł miasta widoczna jest jako niewielka mgiełka, jednak jej całkowita średnica kątowa przewyższa sześciokrotnie kątowe rozmiary Księżyca.
Obserwacja rozpocznie się o godz. 20.30. Luneta zostanie ustawiona na tarasie średnim Opery. Wydarzenie towarzyszy niedzielnemu koncertowi Wakacje goodbye. Wstęp na obserwację jest wolny.
Więcej o koncercie:
Koncert w amfiteatrze Opery. Wygraj bilety