Obietnice wyborcze Trzeciej Drogi. Aborcja nie może być zakazana przez starszych panów
Należy pozostawić kobiecie możliwość decydowania o własnym życiu. Nie mogą za nią stanowić starsi panowie, którzy są od 30 lat w polityce - mówi Agnieszka Zawistowska, kandydatka Trzeciej Drogi do Sejmu RP. Partia chce referendum w sprawie aborcji.
PSL Podlaskie / Facebook
Prawa kobiet w naszym kraju są elementem debaty publicznej i licznych kontrowersji, szczególnie w kontekście sporów dotyczących równouprawnienia płci oraz praw reprodukcyjnych. Trzecia Droga i PSL stawiają sobie za cel przywrócenie Polkom pełnych praw i zapewnienie im bezpieczeństwa.
Obietnice wyborcze. Co zapowiada Trzecia Droga i PSL?
Jednym z ich kluczowych postulatów jest zapewnienie Polkom dostępu do pełnej opieki zdrowotnej. Po wygranych wyborach, jak zapowiadają, planowane jest przeprowadzenie referendum w sprawie aborcji, dające Polkom prawo do wyboru w tej kwestii. Kandydatka do Sejmu RP Agnieszka Zawistowska podkreśla, że celem jest umożliwienie każdej kobiecie decydowania o własnym życiu, co nie będzie zakazywane przez starszych panów, którzy są od 30 lat w polityce.
- Nie może być tak, że tylko słyszymy, że mamy prawo do życia. Chcę przypomnieć, że prawa kobiet to są też prawa człowieka, a kobieta to jest też człowiek - mówi Zawistowska.
Partia Trzecia Droga proponuje również szereg innych inicjatyw, takich jak dostęp do znieczulenia podczas porodu, finansowanie in vitro z budżetu państwa, zwiększenie liczby miejsc w żłobkach, a także zapewnienie dostępu do ginekologa i zwiększenie profilaktyki zdrowotnej.
- Mamy przykłady Polek, które trafiają do szpitali w czasie zagrożenia ciąży i nie uzyskują pomocy. Są odsyłane z jednej placówki do drugiej, a lekarze powołują się na klauzulę sumienia. To wszystko spowodował wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. To jest niedopuszczalnie w 21 wieku, że jesteśmy traktowane z taką pogardą i że nasze prawa są cały czas łamane - podkreśla kandydatka z numerem 4 na liście Trzeciej Drogi.
Kobiety w Polsce mają czuć się podmiotowo, a nie przedmiotowo
Kandydatka do Sejmu RP Marlena Siok zwraca także uwagę na to, że celem Trzeciej Drogi jest również to, aby kobiety w Polsce czuły się podmiotowo, a nie przedmiotowo. Planują tym samym wprowadzić zmiany, które mają stworzyć godne warunki dla tworzenia rodzin i zwiększenie dostępu do pomocy psychologicznej.
- Fundacja Martyny Wojciechowskiej opublikowała raport, z którego wynika, że co 10 dziecko w przedziale wiekowym między 10, a 19 lat miało myśli samobójcze. Jako Polskie Stronnictwo Ludowe, jako Trzecia Droga domagamy się, aby w każdej szkole dostępny był psycholog i opieka medyczna - akcentuje Marlena Siok.
Kandydatki apelują o aktywny udział Polek w nadchodzących wyborach, które odbędą się 15 października. Zawistowska podkreśla, że co 2 polka nie uczestniczy w wyborach, a jak zaznacza jeśli to nie my weźmiemy sprawy w swoje ręce, to znowu będzie w sejmie więcej panów.
- Udział w wyborach to realny wpływ na kształtowanie polityczne w tym kraju. Panie, nie dajcie sobie wmówić, że wasz głos jest nie ważny - podsumowuje Marlena Siok.
Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl