Kultura i Rozrywka

Wróć

Obejrzyj Świętoszka w domu. Spektakl dostępny w sieci przez tydzień

2020-03-24 07:50:54
Również białostocka Akademia Teatralna włącza się w akcję udostępniania spektakli teatralnych online. Już we wtorek (24.03) będzie można obejrzeć Świętoszka w reżyserii Pawła Aignera.
Bartek Warzecha
Świętoszek” według Moliera w reżyserii Pawła Aignera, z 2016 roku, został zrealizowany jako spektakl dyplomowy ówczesnego IV roku studentów aktorstwa uczelni.

Bardzo współczesny i bardzo współcześnie drapieżny - tak Świętoszka określił reżyser Paweł Aigner. To pod jego opieką ówcześni studenci IV roku kierunku aktorskiego przygotowali spektakl dyplomowy. Komedia Moliera, po raz pierwszy wystawiona w 1664 r., swój rozgłos zawdzięcza tak walorom artystycznym, jak i skandalowi, jaki wywołało w XVII-wiecznej Francji wykpienie hipokryzji religijnej.

Spektakl rozgrywa się w przestrzeni przypominającej XVII-wieczną scenę teatralną. Młodzi aktorzy wcielają się w postaci stworzone ponad 350 lat temu, jednak ich problemy okazują się wciąż żywe i ponadczasowe. Na przestrzeni pięciu aktów obserwujemy rozpad dworskiej rodziny, który stopniowo opanowuje wszystkie obszary: system wartości bohaterów, ich samych, a nawet przestrzeń, w której działają. Wraz z aktorami wyruszymy w drogę od teatru klasycznego do współczesnego.

Francuski komediopisarz stworzył postać Tartuffe'a - włóczęgi, przygarniętego do domu Orgona. Gospodarz, kierujący się szlachetnymi wartościami, daje się omotać sprytnemu szalbierzowi. Dla osiągnięcia własnych korzyści, pod przykryciem pobożności, uczciwości i skromności tytułowy Świętoszek zdobywa zaufanie gospodarza i manipuluje jego życiem. Rodzina Orgona jednak od początku widzi, co się dzieje i za pomocą spisku postanawia obnażyć dwulicowość Tartuffe’a.

Molier odkrył w teatrze nową potęgę, jedną z największych, jakie istnieją - zabijać śmiechem, śmiechem brzmiącym ze sceny. Jak pokazali białostoccy studenci, broń ta wciąż ma ogromną siłę rażenia.

Scenografię i kostiumy do spektaklu przygotował Pavel Hubička, muzykę - Piotr Klimek, za konsultacje wokalne odpowiada Cezary Szyfman. W przedstawieniu występują: Rafał Derkacz, Rafał Domagała, Anna Domalewska, Agnieszka Grębosz, Patrycja Kowalewska, Damian Krajczyk, Emil Lipski, Dawid Malec, Anna Moś, Natalia Sacharczuk, Paweł Strumiński, Michał Szostak, Kamila Wróbel. Solowe partie wokalne wykonują: Małgorzata Piotrowska, Anna Czarnecka/ Urszula Bielenia, Maciej Falkiewicz/ Adam Bańkowski, Rafał Derkacz i Emil Lipski.

Spektakl będzie można obejrzeć w serwisie YouTube o godz. 19.00. Link znajdziecie na fanpage'u Akademii Teatralnej na Facebooku oraz na stronie Akademii (https://atb.edu.pl/) - zostanie opublikowany 24 marca godz. 19.00. Spektakl będzie dostępny przez tydzień, czyli do 31 marca z możliwością przedłużenia.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl