Dzień Wszystkich Świętych ma ponad tysiącletnią tradycję i przypomina nam przede wszystkim tych Świętych Pańskich z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków (por. Ap 7, 9), którzy nie mają swoich osobnych wspomnień w roku liturgicznym. W ciągu wieków Kościół ubogacił kult świętych, stawiał im posągi, malował ich obrazy, budował ku ich czci świątynie (np. kościół Sióstr Benedyktynek pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Drohiczynie) i ołtarze, ułożył szereg modlitw i pieśni religijnych, jak też tekstów liturgicznych do Mszy św. i kapłańskich pacierzy - Liturgii Godzin.
Kult Świętych pomnaża cześć Pana Boga. Świętych Pańskich czcimy ze względu na Pana Boga, którego oni reprezentują. Tak więc nie bezpośrednio, lecz pośrednio przez nich kierujemy kult ku Panu Bogu.
1 listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy. Daje to możliwość wybrania się w podróż, by odwiedzić groby bliskich. To również czas refleksji, zadumy i wspomnień. Tego dnia cmentarze są rozświetlone dzięki tysiącom zapalonych zniczy – symbolu pamięci o zmarłych.
WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH W BIAŁYMSTOKU. NASZ INFORMATOR:
Darmowe przejazdy i dodatkowe autobusy BKM
Organizacja ruchu i parkingi przy cmentarzach
Gdzie zrobić zakupy
Akcja Znicz – wzmożone kontrole i nowe oznakowanie
Hiena cmentarna białostockiej straży miejskiej