Obchody rocznicy agresji sowieckiej oraz Dnia Sybiraka (ZDJĘCIA)
17. września przypada 84. rocznica agresji sowieckiej na Polskę oraz Dzień Sybiraka. Tak wyglądały obchody tych uroczystości w naszym mieście.
Dawid Gromadzki/UM Białystok
Główne uroczystości rozpoczęły się w niedzielę - 17 września w samo południe pod Pomnikiem Matki-Sybiraczki. Oficjalną część obchodów 84. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę oraz Dnia Sybiraka rozpoczął zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Nikitorowicz:
- Pamiętamy, że wszystkie próby zniszczenia polskości i polskiego patriotyzmu zakończyły się porażką. Pamiętamy dziś tych wszystkich, którzy zostali brutalnie pozbawieni domu. Pamiętamy o tych, którzy trwali przy polskości. Narodowa pamięć jest naszym dziedzictwem. Istotne zatem, by była to pamięć żywa - powiedział Zbigniew Nikitorowicz.
Jak wspomniała Jolanta Hryniewicka ze Związku Sybiraków, Syberia i Kazachstan to niezwykłe miejsca na mapie dla wielu polskich rodzin. Pamięć o tych, którzy stracili tam swoje życie będąc ofiarami sowieckich represji powinna być wciąż żywa i kultywowana. Według Hryniewickiej Syberia to więzienie bez krat w krainie wiecznego lodu.
Ofiarami wojen nie są tylko polegli w walkach mężczyźni. Pomnik Bohaterskie Matki Sybiraczki ma upamiętnić wszystkie kobiety, które wojna zmusiła do samodzielnej walki i dbałości o rodzinę. To w ich rękach znalazło się także utrwalanie polskości w dzieciach.
Podczas uroczystości odbyło się wręczenie Odznak Honorowych za Zasługi dla Związku Sybiraków. Odczytano również apel pamięci, który zakończyła salwa honorowa.
Przed rozpoczęciem oficjalnej części obchodów odbyło się złożenie kwiatów i wieńców pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka oraz pomnikiem upamiętniającym ofiary sowieckich deportacji przy ul. Traugutta. Wśród składających kwiaty znaleźli się m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, poseł Krzysztof Truskolaski, czy były wojewoda Maciej Żywno.
Jak, poza częścią oficjalną, upamiętniliśmy tę rocznicę?
W godzinach porannych odbyły się nabożeństwa w intencji ofiar sowieckiej okupacji w Katedrze Prawosławnej, Parafii Ewangelicko-Augsburskiej oraz Kościele Ducha Świętego.
O artystyczną oprawę tego niezwykłego dnia zadłabo Białostockie Muzeum Pamięci Sybiru. W godzinach wieczornych odbył się pokaz spektaklu Sztambuch syberyjski - impresje. Dodatkowo już od samego początku września możemy podziwiać w centrum naszego miasta wystawę plenerową Przeszłość oczami teraźniejszości. Białystok ’39.
Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl