Kultura i Rozrywka

Wróć

O tym, dlaczego empatia jest tak ważna opowie Przemysław Staroń

2021-11-29 16:58:23
W szkołach uczymy się podstawowej wiedzy z zakresu humanistyki, przedmiotów ścisłych. Jednak w edukacji brakuje zdecydowanie nauki komunikacji, porozumienia czy empatii. Przemysław Staroń spróbuje przekonać, by empatię w sobie rozwijać.
Materiały prasowe
Przemysław Staroń jest nauczycielem i wykładowcą, z wykształcenia psychologiem i kulturoznawcą. Jest jednym z prekursorów wykorzystywania mediów społecznościowych w polskiej edukacji. Popularyzuje edukację filozoficzną w polskim systemie edukacji. Staroń to także inicjator wielu akcji edukacyjnych i społecznych, m.in. międzypokoleniowego fakultetu filozoficznego Zakon Feniksa. W 2018 został Nauczycielem Roku.

- Polska szkoła była i jest zaprzeczeniem istoty edukacji, która najpełniej zachodzi w relacji i więzi. Nasza szkoła jest systemowo arelacyjna. Edukacja jest realnie możliwa tam, gdzie uczniowie czują się bezpiecznie i komfortowo – dokładnie odwrotnie niż w naszym systemie, opartym na przymusie i nieustannym ocenianiu. Edukacja udaje się wtedy, gdy jej uczestnicy doświadczają autonomii i wolności. A w polskiej szkole króluje podporządkowanie i kontrola - mówił w wywiadzie dla Tygodnika Powszechnego Przemysław Staroń.

Staroń otrzymał tytuł Człowiek Roku 2019 w kategorii Wzorowe sprawowanie w plebiscycie czytelników Gazety Wyborczej. Został wyróżniony w Konkursie im. Ireny Sendlerowej Za naprawianie świata. Nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award, był finalistą Nauczycielskiego Nobla – Global Teacher Prize 2020, Digital Shaper 2020, jest na liście 100 osób, które zmieniają Polskę (na lepsze) według Noizz.pl. Członek Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050.

Ponadto napisał książki: Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem i Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem.

Z Przemysławem Staroniem będzie można zobaczyć się już w czwartek (2.12), o godz. 14:00 w Białostockim Ośrodku Kultury/Centrum im. L. Zamenhofa. Spotkanie dedykowane jest uczniom i uczennicom szkół ponadpodstawowych. Latająca Szkoła bohaterek i bohaterów – czyli o sile empatii we współczesnym świecie to spotkanie, które będzie dotyczyć akceptacji i empatii, tego, dlaczego jest ważne, by akceptować siebie i drugiego człowieka takim, jakim jest.

Na spotkanie obowiązują zapisy!

SZCZEGÓŁY I ZAPISY

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl