O to chodzi w nauce. Noc Biologów na UwB cieszyła się dużym powodzeniem
Tegoroczna Noc Biologów na Uniwersytecie w Białymstoku przyciągnęła tłumy. Instytut Biologii odwiedzili z tej okazji m.in. uczniowie z PG 8 i SP 26.
UwB
Pracownicy Wydziału Biologiczno-Chemicznego Uniwersytetu w Białymstoku przeprowadzili w piątkową (13.01) Noc Biologów prawie 30 imprez - warsztatów, pokazów i wykładów. Już na tydzień przed wydarzeniem prawie wszystkie miejsca na zajęcia były zarezerwowane.
W zajęciach wzięli także udział m.in. uczniowie białostockiego gimnazjum nr 8. Uczestniczyli w warsztacie Zobaczyć to, co niewidoczne. Na początku dowiedzieli się, że każde z nich ma w sobie około kilograma bakterii, a gdyby je policzyć, byłoby ich więcej niż komórek ciała, statystycznie więc są bakteriami. Po tym zaskakującym wstępie prowadzące (Ida Laskowska, Angelika Fiodor i Marianna Kozłowska) rozdały uczestnikom szalki petriego z pożywką dla bakterii, na której ktoś odcisnął palce, pozostawiając gronkowca.
- Proszę się nie obawiać. To gronkowiec skórny. Prawie wszyscy go mamy, 9 na 10 osób. Nie każdy gronkowiec jest straszny, tak jak i większość bakterii - uspakajała Ida Laskowska.
Zadaniem uczestników warsztatów było przygotowanie sprzętu laboratoryjnego, zabarwienie gronkowca (który z natury jest przezroczysty) i obejrzenie go pod mikroskopem.
- Także po to przyprowadziłam tu uczniów, żeby mogli zobaczyć bakterie. W szkole nie mamy wystarczająco dobrych mikroskopów, a tu każdy może sam przeprowadzić doświadczenie - mówiła Marzena Dąbrowska, nauczycielka biologii w klasie medycznej w PG nr 8.
W tym samym czasie w innej sali Instytutu Biologii doktorantki z Zakładu Biochemii Roślin i Toksykologii, Barbara Bokina i Marta Talarek, prowadziły zajęcia pod nazwą ABC Biochemii, w których wzięli udział uczniowie SP 26 w Białymstoku. Młodzi naukowcy poznawali chemię występującą w każdym domu. Przeprowadzili np. eksperyment dotyczący tego, jak z różnymi odczynnikami reaguje wywar czerwonej kapusty.
W Nocy Biologów po raz trzeci wzięła udział Monika Górska, która przyprowadziła na zajęcia trójkę swoich dzieci:
- Chyba o to chodzi w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych, by pokazać naukę w praktyce, poprzez eksperymentowanie - mówiła. - To jest inspirujące, dlatego staram się korzystać z okazji.
Noc Biologów to ogólnopolska inicjatywa, której celem jest popularyzacja nauk przyrodniczych.
Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl