Zdrowie

Wróć

O pacjentach paliatywnych podczas specjalistycznej konferencji

2018-12-14 10:28:15
Pacjentom paliatywnym poświęcona będzie X Konferencja Naukowo-Szkoleniowa. Zaplanowano cztery specjalistyczne panele.
pixabay.com
Przed nami X Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Ból i objawy somatyczne u pacjentów paliatywnych - aspekty medyczne i prawne. Obejmie ona cztery panele specjalistyczne: kluczowe problemy medycyny paliatywnej (ból, żywienie dojelitowe i pozajelitowe, wentylacja mechaniczna), aspekty prawne w działalności medycznej, interdyscyplinarny wymiar medycyny paliatywnej oraz postępowanie terapeutyczne, w tym przeciwbólowe i przeciwzapalne w trudnych ranach i odleżynach.

Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę (15.12), w godz. 8.00-15.00, w Centrum Astoria (ul. Sienkiewicza 4). Wstęp jest wolny.

Konferencja to inicjatywa Konsultanta województwa podlaskiego w dziedzinie Medycyny Paliatywnej. Natomiast samo przedsięwzięcie zostanie realizowane przy współpracy z Hospicjum Stacjonarnym - Dom Opatrzności Bożej, podlaskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku (koło naukowe przy Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii), Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku (Zakład Prawa Handlowego, a także Koło Naukowe Prawa Handlowego) oraz NZOZ Vitamed im. Edyty Jakubów.

Do opieki paliatywnej kierowane są osoby z określonymi chorobami nieuleczalnymi, niepoddającymi się leczeniu przyczynowemu, postępującymi i ograniczającymi życie. Schorzenia, które kwalifikują do opieki paliatywnej, zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Są to przede wszystkim choroby nowotworowe, ale również AIDS, choroby zanikowe układu nerwowego, następstwa chorób zapalnych ośrodkowego układu nerwowego, niewydolności układu oddechowego, kardiomiopatie (choroby mięśnia sercowego) czy owrzodzenia odleżynowe.

Zobacz też: Konferencja Ból i objawy somatyczne u pacjentów paliatywnych - aspekty medyczne i prawne
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl