Kultura i Rozrywka

Wróć

O naszej ludzkiej pozycji na świecie. Wystawa Duby smalone [ZDJĘCIA]

2023-07-01 07:58:47
Oficjalne otwarto wystawę Duby smalone w Galerii Arsenał elektrownii w Białymstoku. Ekspozycja wywołuje refleksje w temacie naszego wiejskiego dziedzictwa, relacji człowieka z naturą, a także opowiada historię modernizacji i emancypacji kobiet na polskich wsiach.
Daria Lickiewicz
Oficjalne otwarcie wystawy przyciągnęło mnóstwo białostoczan. Przed Galerią Arsenał elektrownią zostało rozpalone ognisko, rozstawiono leżaki, rozbrzmiewała ambientowa muzyka, a był to tylko początek tego, co czekało przybyłych.

- Nie mówi się tak o wystawach, ale jest to piękna wystawa - zaczęła Monika Szewczyk, dyrektorka Galerii Arsenał w Białymstoku.

Katarzyna Różniak-Szabelska, kuratorka wystawy podziękowała za możliwość zrealizowania tego projektu. Podziękowania trafiły zarówno w stronę Moniki Szewczyk, Galerii Arsenał, artystek i artysty, a także współpracowników. Podkreśliła, iż wystawa Duby smalone jest pracą wielu osób.

Co się działo na wernisażu

Na wernisaż Galeria Arsenał w Białymstoku przygotowała także atrakcje towarzyszące.

Na zewnątrz budynku zostało rozpalone ognisko, rozstawiono leżaki, a także grała muzyka ambientowa. Organizatorami ogniska byli Mateusz i Łukasz Radziszewscy, którzy prowadzili także Chleb z komputera. Dzięki nim na miejscu można było skosztować ręcznie wyrabiany wypiek.

Ambient został zrealizowany przez Projekt New Hope. Warto tutaj zaznaczyć, że ambient przed Galerią Arsenał elektrownia w Białymstoku, będzie organizowany cyklicznie. Dzięki temu będzie można ponownie przyjść, zrelaksować się na leżakach i posłuchać ambientowych dźwięków.

Wystawie towarzyszył także performance związany ze starymi słowiańskimi wierzeniami i rytuałami. W jednej z sal można było skosztować parzony owies.

O czym są Duby smalone

Wystawa jest pracą artystek i jednego artysty. To: Agnieszka Brzeżańska, Eglė Budvytytė, Kasia Hertz, Anna Hulačová, Karol Palczak, Agnieszka Polska, Martina Drozd Smutná i Iza Tarasewicz.

Duby smalone opowiada o wiejskim dziedzictwie i relacji człowieka z naturą. Przedstawia historię modernizacji i emancypacji kobiet na polskich wsiach. Prace wchodzące w skład tej wystawy są wzorowane bliskimi dla autorów historiami. Inspirowane są także przednowoczesnymi wierzeniami, powieściami science-fiction i alternatywnymi obiegami wiedzy. Wystawa łączy różne formy sztuki: malarstwo, rzeźbę, instalacje, a także wideo.

Wystawa jest próbą ukazania świata istniejącego pomiędzy światem rzeczywistym a fikcją. Prace nawiązują do współczesnych problemów, takich jak katastrofa klimatyczna. W kontekście rewolucji technologicznej ma ukazać hierarchię technologiczną, czyli to, kto tak naprawdę ma nad nią władzę.

Ekspozycja jest podróżą, w trakcie której można zastanowić się nad naszą ludzką pozycją na świecie, w którym żyjemy. To posthumanistyczna refleksja na temat tego, jak zmieniał i jak zmienia się świat, a także kto tak naprawdę ma nad kim i nad czym ma władzę. Duby smalone jest wystawą, ktorej należy dać się porwać i nad nią głęboko zastanowić.

Wystawę będzie można oglądać 3 września. Duby smalone objął patronatem BiałystokOnline.

Więcej: Wystawa Duby smalone
Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl