Nowy rok szkolny czas zacząć. Uczniów czeka wiele zmian
Uczniowie wrócili z wakacji. W czwartek we wszystkich białostockich szkołach odbyły się uroczyste inauguracje roku szkolnego. Natomiast Wojewódzka i Miejska Inauguracja Roku Szkolnego 2016/2017 miała miejsce w Pałacu Branickich.
Dorota Mariańska
Były przemówienia władz i część artystyczna. Podczas Wojewódzkiej i Miejskiej Inauguracji w Pałacu Branickich wręczono powierzenia nowo powołanym dyrektorom białostockich szkół i placówek oświatowych. Natomiast Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczył medale Diligentiae – za pilność.
Ponadto do uczniów w liście okolicznościowym zwrócił się Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji:
Jest w Was, Drodzy Młodzi, wielki potencjał. Tylko musicie uwierzyć w swoje możliwości i z entuzjazmem poznawać świat, historię swojego kraju, literaturę, w której jest zapisane wielowiekowe doświadczenie humanistyczne człowieka, stawać się coraz bardziej dojrzałymi, mądrymi ludźmi i prawymi Polakami, potrafiącymi odpowiedzialnie kształtować swoje życie zatroszczyć się o losy Polski. Tego Wam życzę u progu rozpoczynającego się roku szkolnego.
Rozpoczęcie roku szkolnego to szczególny moment dla uczniów.
- Tęskni się trochę za szkołą, ale wakacje były fajniejsze – mówi szóstoklasistka Ola ze Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Radzymińskiej w Białymstoku.
Z powrotu do szkoły cieszy się także koleżanka Oli – Julka:
- Tęskniłam za nauczycielami. Nareszcie mogę wrócić do mojej superklasy.
Entuzjazmu dziewczynek nie podziela 9-letni Adam:
- Będzie trzeba chodzić do szkoły, nie będzie już dłuższego spania, spotykania się z kolegami. Nie lubię wracać do szkoły.
W sceptycyzmie wtóruje Adamowi Bianka:
- Znowu trzeba będzie się uczyć. W szkole fajne są tylko wycieczki.
Zmiany w nowym roku szkolnym
Warto zaznaczyć, że ten rok szkolny przynosi wiele zmian. Zniesiony został obowiązek szkolny dla sześciolatków. Obowiązkiem tym objęte będą dzieci od 7. roku życia. Natomiast dziecko sześcioletnie ma obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, zatem do klasy pierwszej może pójść zarówno sześciolatek, jak i siedmiolatek.
Zlikwidowano także sprawdzian dla szóstoklasistów.
Ponadto od 1 września zgodnie z tzw. rozporządzeniem sklepikowym Ministerstwa Zdrowia do szkół wracają tzw. drożdżówki. Natomiast uczniowie klasy I, II, IV szkoły podstawowej oraz klasy I gimnazjum będą mieli zapewnione bezpłatnie podręczniki (zakupione z dotacji w latach poprzednich), a uczniowie klas III i V szkoły podstawowej oraz klasy II gimnazjum otrzymają podręczniki zakupione z tegorocznej dotacji.
Od tego roku szkolnego pojawia się także możliwość odwołania od egzaminu maturalnego, a uczniowie będą mogli kształcić się w czterech nowych zawodach: technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, technik automatyk, mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej oraz szkutnik.
1 września 2016 r. to także moment zniesienia tzw. godzin karcianych. Dotychczas każdy nauczyciel w szkole podstawowej i gimnazjum musiał poświęcić dwie godziny w tygodniu, a nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej jedną godzinę, na zajęcia pozalekcyjne.
Co więcej, w połowie września rząd przedstawi szczegóły zmian, które pojawią się w kolejnych latach, m.in. dotyczących likwidacji gimnazjów.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl