Nowy program Ministerstwa Zdrowia. Ma pomóc osobom otyłym
Operacje zmniejszania żołądka oraz opieka po zabiegu połączona z pomocą psychologiczną i indywidualną rehabilitacją - to najnowsza propozycja Ministerstwa Zdrowia dla osób chorych na otyłość. W Podlaskiem program będą realizowały dwie placówki: jedna w Białymstoku i jedna w Hajnówce.
pixabay.com
Bo rośnie liczba osób otyłych
Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić program kompleksowej opieki medycznej nad pacjentami chorymi na otyłość olbrzymią leczoną chirurgicznie. W skrócie przedsięwzięcie zostało nazwane KOS-BAR.
Przedstawiciele resortu zdrowia tłumaczą, że program KOS-BAR jest koniecznością, ponieważ cały czas rośnie liczba osób otyłych, a ich leczenie stanowi coraz większe obciążenie finansowe dla systemów opieki zdrowotnej oraz społeczeństwa.
Pilotaż
Na początek program będzie realizowany w formie pilotażu. Ministerstwo Zdrowia wytypowało 15 ośrodków w kraju, które będą mogły go przeprowadzić, pod warunkiem zawarcia umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. W Podlaskiem są to Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku.
Szacuje się, że w ramach pilotażu opieką zostanie objętych łącznie ok. 2907 pacjentów. Pilotaż KOS-BAR, w zależności liczby osób włączonych do programu, będzie kosztował ok. 71 mln zł. Środki na ten program zostaną przekazane m.in. z tzw. opłaty cukrowej. Do 21 maja z tego tytułu do Narodowego Funduszu Zdrowia wpłynęło ponad 283 mln zł.
Dla kogo konkretnie?
Program obejmie osoby od 18. roku życia z rozpoznaniem ICD-10: E66. Chodzi o otyłość spowodowaną nadmierną podażą energii, u których wskaźnik masy ciała wynosi BMI ≥ 40 kg/m2, oraz pacjentów z BMI 35 – 40 kg/m2 jeżeli redukcja masy ciała może przynieść potencjalną poprawę w zakresie chorób wywołanych otyłością.
W ramach KOS-BAR pacjent zostanie przygotowany do zabiegu bariatrycznego (operacja zmniejszania żołądka). Zoperowany ma mieć też zapewnioną wizytę kontrolną po zabiegu, a także otrzyma indywidualny plan rehabilitacji leczniczej i wsparcie psychologiczne. Opieka specjalistyczna ma trwać rok od momentu wypisu pacjenta ze szpitala.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl