Kultura i Rozrywka

Wróć

Nowy poczet władców polskich. Znana wystawa przyjedzie do naszego miasta

2017-11-05 08:33:30
Serię 49 portretów władców Polski autorstwa wybitnego grafika i portrecisty prof. Waldemara Świerzego można będzie od poniedziałku (6.11) oglądać w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
materiały organizatora
Wystawa Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko prezentuje serię 49 portretów władców Polski autorstwa Waldemara Świerzego (1931–2013) zestawionych z rysunkami Jana Matejki (1838–1893). Projekt został zainicjowany w 2004 roku przez Andrzeja Pągowskiego.

Do tej pory obowiązującym kanonem wizerunków władców Polski był poczet powszechnie, choć nie do końca słusznie kojarzony z Janem Matejką. Projekty Mistrza wykonane były w technice rysunku, pozbawione koloru i dostosowane do ówczesnych możliwości drukarskich. W okresie późniejszym wizerunki te były kolorowane lub na ich podstawie inni artyści malowali swoje portrety władców. Poczet ten publikowany jest od lat w podręcznikach, w seriach znaczków pocztowych, niezliczonej ilości pocztówek i różnych innych wydawnictw. Dla wielu ludzi, szczególnie młodych, wychowanych w kulturze nowoczesnych mediów i współczesnych form graficznych może on być jednak archaiczny w swojej formie.

Projektowi przyświecał cel stworzenia nowatorskich, bardziej współczesnych portretów władców Polski, połączonych z częścią edukacyjną, napisaną przystępnym językiem. Twórcą tych portretów jest znany grafik, profesor Waldemar Świerzy, najwybitniejszy twórca portretów Polaków w ostatnich latach, mający w swoim dorobku portrety sławnych postaci polityki, kultury i rozrywki, między innymi papieża Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza, Marii Curie-Skłodowskiej czy wspaniałą serię Giganci jazzu. Autorem soczystych, mocnych tekstów o władcach towarzyszących wystawie jest historyk Marek Klata.

Portrety powstawały na podstawie materiałów źródłowych przygotowywanych w oparciu o najnowszą wiedzę historyczną i z zachowaniem realiów epoki, choć najważniejszym zadaniem, które postawił przed sobą artysta, było oddanie charakteru poszczególnych postaci i towarzyszących im emocji.

Ekspozycję oglądać można w sali wystawowej OiFP-ECS od 6 listopada (od godz. 13.00) do 6 grudnia 2017 r.

Zobacz też: Wystawa Nowy poczet władców polskich. Świerzy kontra Matejko
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl