Aktualności

Wróć

Nowy park krajobrazowy w województwie. Czy jest potrzebny? Oddaj swój głos

2021-10-12 17:13:58
Pierwszy tydzień oficjalnych konsultacji społecznych w sprawie utworzenia nowego parku krajobrazowego w województwie podlaskim za nami. Na temat inicjatywy, która ma zarówno swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników można zabrać głos do końca listopada.
pixabay
Urząd marszałkowski już przygotował projekt uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie utworzenia Parku Krajobrazowego Doliny Świsłoczy. Powstała ona na podstawie analiz walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych prowadzonych przez ponad rok dla obszaru zlewni rzeki Świsłocz na odcinku między Jałówką a Krynkami.

Analiza potwierdziła wysoką jakość badanych zasobów. W ramach prac stwierdzono także, że najwięcej najcenniejszych elementów przyrody, materialnych świadectw historii oraz obiektów o wysokich walorach kulturowych znajduje się w środkowej części badanego obszaru, ograniczonej od północy doliną Nietupy, a od południa – doliną Kołodzieżanki, a następnie dalej na południe wąskim pasem aż po źródła rzeczki Jałówki - informuje Urząd Marszałkowski.

Zaproponowano, by park krajobrazowy objął tereny najcenniejsze, o łącznej powierzchni 14,8 tys. ha. Blisko 80% z nich już dziś podlega ochronie prawnej.

Przedstawiony projekt uchwały to dopiero wstępna propozycja. Teraz jest czas na konsultacje społeczne.

Wszelkie uwagi, postulaty i propozycje dotyczące projektu uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie utworzenia Parku Krajobrazowego Doliny Świsłoczy należy wysyłać na formularzu na adres poczty elektronicznej: dos@wrotapodlasia.pl. Można to zrobić do 30 listopada 2021 r. Wypełniony formularz (dostępny tutaj) można składać również osobiście w siedzibie urzędu lub wysłać pocztą na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, ul. Wyszyńskiego 1, 15-888 Białystok z dopiskiem konsultacje społeczne.

Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych i uzyskaniu niezbędnych uzgodnień z radami gmin Krynki, Gródek i Michałowo oraz z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Białymstoku, odbędą się jeszcze konsultacje z Podlaską Radą Działalności Pożytku Publicznego oraz z organizacjami pozarządowymi. Potem dopiero przyjdzie czas na głos radnych wojewódzkich. To ostatecznie sejmik województwa w drodze uchwały podejmie decyzję, czy nowy park krajobrazowy powstanie.

Głównym asumptem do utworzenia nowego parku krajobrazowego była ochrona krajobrazu kulturowego Kruszynian. Historyczna miejscowość - pomnik historii może być oszpecona budową dużych ferm drobiu. Gdyby Park powstał, tego typu inwestycje byłyby nie dozwolone.

Parkowi sprzeciwiają się głównie okoliczni rolnicy.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl