Kultura i Rozrywka

Wróć

Nowy mural, wydarzenia w plenerze i w prywatnym mieszkaniu. DSW przed nami [WIDEO]

2016-04-27 17:36:38
24 wydarzenia w 7 dni, 10 festiwalowych miejsc i artyści z 7 krajów - tak w liczbach wyglądają Dni Sztuki Współczesnej. 31. edycja imprezy odbędzie się w dniach 18-22 maja, ale w pierwszych wydarzeniach będzie można wziąć udział już 14 maja.
Kasia Chmura-Cegiełkowska
- Dni Sztuki Współczesnej to jedna z najważniejszych imprez Białostockiego Ośrodka Kultury - mówiła na dzisiejszej konferencji prasowej Grażyna Dworakowska, dyrektor BOK-u.

DSW przybliżają mieszkańcom aktualne zjawiska we współczesnych sztukach, głównie teatrze.

Tegoroczny plakat imprezy przygotował prof. Andrzej Strumiłło. Autorami spotu są Sebastian Łukaszuk, Marek Ciunel i Adam Frankiewicz.

Białostoczanie spotkają się z innym

- DSW to festiwal, który na trwałe wpisał się w kalendarz kulturalny Białegostoku. Jest to także marka rozpoznawalna w całym kraju - podkreślał Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku odpowiedzialny za kulturę.

Zwrócił także uwagę na fakt, że podczas festiwalu będą mogły zaprezentować się osoby związane z Białymstokiem, m.in. Teatr Papahema, który wspólnie z Teatrem Montownia przygotował spektakl Calineczka dla dorosłych.

- W tym roku zrezygnowaliśmy z hasła przewodniego festiwalu. Uznaliśmy, że za bardzo nas ogranicza - tłumaczyła Anna Łuszyńska z BOK-u, koordynatorka festiwalu.

Dzięki temu w programie znalazło się wiele różnorodnych propozycji. Jeden z motywów przewodnich to spotkanie z obcym, innym. Temat poruszony zostanie w projekcie Pobyt tolerowany Teatru Szwalnia i Ośrodka Teatralnego Kana poświęconemu sytuacji uchodźców w Polsce. Właśnie to wydarzenie prezentowane będzie w prywatnym mieszkaniu w centrum miasta. Plenerowy spektakl Les squames francuskiej grupy Kumulus również będzie skłaniał do zadania pytań, w jaki sposób postrzegamy innych i jak reagujemy na przejawy odmienności.

Spektakle i Libera w Arsenale

Uczestnicy DSW będą mogli obejrzeć także spektakle: Teatru Studio i Teatru Malabar Hotel (Ćwiczenia stylistyczne), Cloud Theater (Krótki zarys wszystkiego), Teatru Atofri i Teatru Form Niewielkich (Grajkółko i The best off... - propozycje dla dzieci) i Teatru Kana (Projekt: Matka). W programie festiwalu znajdą się również wydarzenia związane z tańcem butoh - Desert rose TO-EN Butoh Company oraz wystawa fotografii.

W organizację imprezy włącza się także Galeria Arsenał, gdzie będzie można obejrzeć film Walser i spotkać się z jego reżyserem - Zbigniewem Liberą.

Muzyczna odsłona DSW

Nie może zabraknąć wydarzeń muzycznych. Podczas DSW wystąpi Lech Janerka - jeden z najbardziej oryginalnych artystów na polskiej scenie muzycznej. Zagra przekrojowy materiał sięgający początku lat 80. i dorobku zespołu Klaus Mittfoch.



Wśród zaproszonych artystów są też Smolik i Kev Fox. Ich wspólna płyta to jeden z najlepiej ocenianych albumów ubiegłego roku.



Koncert da także Bovska. Oprócz tworzenia własnych utworów, na koncie ma też pisanie muzyki na orkiestrę smyczkową i do filmów animowanych. Jej piosenka Kaktus stała się motywem przewodnim czołówki serialu Druga szansa.



Wszystkie koncerty odbędą się w klubie Fama.

Będzie nowy mural

Dniom Sztuki Współczesnej towarzyszy akcja ESSA. W jej ramach przy ul. Antoniukowskiej 42 (na zjeździe z wiaduktu) powstanie nowy mural. Stworzy go Sweet Damage Crew. Rumuńska grupa realizuje projekty na całym świecie. Organizatorzy akcji z BOK-u zdradzają, że mural będzie przedstawiał postać chłopca.

Festiwalowe miejscówki to nie tylko kino Forum i klub Fama. Wydarzenia odbędą się także w Akademii Teatralnej, Teatrze Dramatycznym, Białostockim Teatrze Lalek oraz Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Budżet imprezy wynosi 430 tys. zł. Portal BiałystokOnline patronuje festiwalowi.

Program: 31. Dni Sztuki Współczesnej
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl