Nauka

Wróć

Nowy kierunek. Absolwenci mają zapewnioną pracę i mogą liczyć na stypendia

2024-06-14 11:59:27
Trwa nabór do kolejnego rocznika klasy, która jest po patronatem firmy KAN. Zaletą tego kierunku jest nie tylko to, że młodzież ma szansę poznawać nowoczesne urządzenia bezpośrednio u ich producenta, ale też fakt, że później mają zapewnioną pracę w firmie. Młodzież może także korzystać z atrakcyjnego programu stypendialnego.
KAN
Cztery lata temu w ramach unijnego projektu Miasta Białystok utworzono nowy kierunek Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, który obecnie jest kontynuowany przez należącą do ZSZ nr 2, Branżową Szkołę I st. nr 9. Jego pomysłodawcą była firma KAN - jeden z największych pracodawców w regionie i ceniony producent z branży instalacyjnej, która objęła klasę swoim patronatem. Uczniowie tego kierunku mają gwarancję pracy ze strony patrona. Do tego mogą także liczyć na atrakcyjny system stypendialny, zajęcia praktycznej nauki zawodu w rzeczywistych warunkach u pracodawcy i prowadzenie zajęć przez specjalistów – praktyków.

Ostatnio uczniowie (klasy pierwsze i drugie) mieli okazję wziąć udział w profesjonalnym szkoleniu, podczas którego poznawali tajniki innowacyjnych wtryskarek bezpośrednio u producenta tych maszyn.

- KAN od zawsze stawiał na praktyczną naukę zawodu, a umiejętność praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy teoretycznej jest kluczowym elementem w procesie edukacji. Chcemy, by uczniowie traktowali naukę w tej klasie, jako inwestycję w swoją zawodową przyszłość i stwarzamy im ku temu warunki – zarówno podczas praktyk w halach firmy, jak i u zewnętrznych wiodących producentów innowacyjnych urządzeń – mówi Jan Kaczan, wiceprezes KAN. -  Dlatego, realizując szkoleniowe cele, wyszliśmy z inicjatywą zorganizowania takich warsztatów u czołowego producenta maszyn wtryskowych. Pozwala to uczniom poznać najnowsze technologie i zyskać praktyczne umiejętności przy obsłudze maszyn, z którymi jako przyszli operatorzy będą mieli do czynienia.

Organizowane szkolenie miało trzy etapy. Najpierw młodzież poznała teorię, później za pomocą komputera opracowała maszynę wtryskową, a w końcu na hali produkcyjnej, już na rzeczywistej maszynie produkowali zadany detal. Dzięki takiemu systemowi szkolenia – uczestnicy mogli uniknąć błędów i ryzyka ewentualnego uszkodzenia maszyny. 

- Uczniowie klasy mają praktyki także w fabryce KAN, dlatego to szkolenie jest istotne przy realizacji zadań na produkcji – wyjaśnia przedstawiciel KAN. - Wyjazd do producenta i poznawanie rozwiązań z zakresu formowania wtryskowego to kolejny krok w kierunku budowania silnej i konkurencyjnej kadry zawodowej, która będzie w stanie sprostać wymaganiom współczesnego rynku pracy.

- Firma, w której odbyły się warsztaty, to znany na światową skalę producent tych urządzeń, wykorzystujący najnowsze technologie, również z zakresu robotyki przemysłowej –– dodaje technolog KAN, nauczyciel praktycznej nauki zawodu i organizator szkolenia.

Trwa rekrutacja do klasy patronackiej

Kilka dni temu uczniowie trzeciej klasy, której patronem jest firma KAN, przystąpili do egzaminów zawodowych, złożonych z części teoretycznej i praktyczne, które były przeprowadzone pod okiem nauczycieli szkoły i przedstawicieli firmy KAN. 

- To ostateczne potwierdzenie, nabytych podczas trzyletniej nauki kwalifikacji zawodowych – mówi Wiesław Kalinowski, kierownik kształcenia praktycznego w ZSZ nr 2. – Warto dodać, że nasza szkoła jest obecnie jedynym w Polsce ośrodkiem egzaminacyjnym dla zawodu operatora maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych. 

Aktualnie, do 18 czerwca, trwa nabór dla absolwentów szkół ponadpodstawowych, chętnych do nauki na nowym kierunku.

Absolwenci klasy po trzech latach okresie nauki mają zapewnione miejsca pracy w firmie KAN. Mogą jednak kontynuować edukację w 2-letniej branżowej szkole II stopnia, podnosząc swe kwalifikacje do poziomu technikum i dalsze wykształcenie wyższe na studiach technicznych. 
Redakcja JK
24@bialystokonline.pl