Festiwal organizowany przez Książnicę Podlaską w Białymstoku, we współpracy z Fundacją Sąsiedzi, to wydarzenie, którego celem jest prezentacja mapy literacko-wydawniczej Podlasia oraz promocja lokalnej literatury, wyrastającej z historii, tradycji i specyficznego klimatu naszego regionu. W programie są spotkania, zaplanowano również warsztaty i wystawę. Impreza odbędzie się 10 i 11 lutego w siedzibie Książnicy Podlaskiej przy ul. Skłodowskiej-Curie - większość wydarzeń zaplanowano na VI piętrze.
Tomasz Samojlik, Grzegorz Kasdepke, Miłka Malzahn
Gośćmi pierwszego dnia imprezy będą: Tomasz Samojlik, Grzegorz Kasdepke i Miłka Malzahn. Tomasz Samojlik na co dzień pracuje w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk - zajmuje się badaniami Puszczy Białowieskiej. Po godzinach pisze książki dla dzieci i rysuje komiksy. Jego najbardziej znane komiksy to: Ryjówka przeznaczenia, Bartnik Ignat i skarb puszczy oraz To nie jest las dla starych wilków.
Z kolei Grzegorz Kasdepke to pochodzący z Białegostoku autor książek dla dzieci i młodzieży, autor scenariuszy i dziennikarz. Napisał m.in. Kacperiadię, Emocjałki i Detektywa Pozytywkę.
Spotkać można się będzie także z Miłką Malzahn - pisarką, wokalistką, autorką tekstów piosenek, prezenterką radiową. Jej wybrane książki to: Fronasz, Kosmos w Ritzu i 9 mgnień wiosny byłego cara.
W piątkowym programie imprezy są też warsztaty recytatorsko-teatralne i literacko-plastyczne (poprowadzi je Grażyna Kozłowska - aktorka Białostockiego Teatru Lalek) oraz warsztaty dla dzieci (prowadzącym będzie Grzegorz Kasdepke). Nie zabraknie konkursów dla dzieci (podczas spotkania z Tomaszem Samojlikiem). Z kolei w Galerii Parter zostanie otwarta wystawa Bohaterowie ze świata baśni.
Michał Książek, Jan Kamiński, Hanna Kowalewska
11 lutego do Białegostoku przyjedzie Michał Książek. To laureat Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za książkę Droga 816. Pochodzi z Oraczewa koło Sieradza. Jest leśnikiem i kulturoznawcą, a także przewodnikiem syberyjskim. Kilka lat spędził w Jakucji. Najwięcej publikował w Polityce, ale też w Kontynentach, Lesie Polskim czy w Twórczości. W 2013 r. ukazała się jego debiutancka książka Jakuck. Słownik miejsca, a w 2014 r. debiutancki tom wierszy Nauka o ptakach, za który otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike oraz Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w kategorii debiut roku.
Gościem imprezy będzie też inny zdobywca Nagrody Kazaneckiego (statuetki otrzymał dwukrotnie - za Książkę meldunkową i Czas Budzika; dzielił je z Krzysztofem Gedroyciem i Ignacym Karpowiczem). Ostatnio wydał książkę Po stronie cieni.
Na finał zaplanowano spotkanie z Hanną Kowalewską - pisarką pochodzącą z Wysokiego Mazowieckiego. W 1997 r. zdobyła ona pierwszą nagrodę w konkursie na najlepszą polską powieść, zorganizowanym przez wydawnictwo Zysk i S-ka oraz Świat Książki, za książkę Tego lata w Zawrociu, która dała początek cyklowi powieści.
W programie imprezy jest też prezentacja książek wydanych w woj. podlaskim w latach 2015-2016 oraz spotkanie poświęcone mapie literacko-wydawniczej Białegostoku i naszego województwa (wśród zaproszonych gości jest wydawca Andrzej Kalinowski, dr Katarzyna Sawicka-Mierzyńska i dr Łukasz Zabielski).
Program:
Festiwal literacki Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie