Nowy dworzec w Szepietowie już otwarty dla podróżnych
Od środy (22.12) pasażerowie pociągów mogą korzystać z odnowionego dworca w Szepietowie.
PKP
Odnowiony dworzec już działa
W środę został otwarty nowoczesny dworzec w Szepietowie. Pierwsi podróżni już mieli okazję go przetestować. W trakcie przebudowy przeprowadzono tu szereg prac, nie tylko w budynku, ale i jego otoczeniu. Renowacji została poddana elewacja dworca, która zyskała też nowy, żółty kolor. Na fasadzie budynku od strony torów, nad wejściem do holu, zamontowano nowy, przestrzenny i podświetlany logotyp PKP S.A. z nazwą dworca, a tuż nad nim okrągły zegar. Z kolei z północno-wschodniej strony umieszczono niewielki historyczny reper z oznaczeniem P.K.P. oraz orłem.
– W Polsce przybywa dworców, które są komfortowe, dostępne i bezpieczne. Ten w Szepietowie jest kolejnym namacalnym dowodem na to, że prowadzona przez kolejowe spółki modernizacja polskiej kolei idzie do przodu. Efektem tych procesów jest to, że coraz więcej osób wyruszających w podróż korzysta z usług kolei. Takie dworce jak ten, w Szepietowie, to również dowód na to, że polski rząd dba o równomierny rozwój całego kraju – nie tylko największych miast. Nowoczesna kolej to jeden z elementów tak potrzebnych obywatelom usług publicznych – podkreśla Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Całkowicie zmieniło się wnętrze budynku. Podróżni mogą teraz korzystać z klimatyzowanego holu, który pełni funkcję poczekalni. Ściany są w odcieniach szarości, a na suficie umieszczono futurystyczne białe oprawy oświetleniowe w kształcie litery X. Atrakcją i dekoracją zarazem są także wieloformatowe zdjęcia przedstawiające historyczny dworzec w Szepietowie, który został zniszczony podczas II wojny światowej. W poczekalni zamontowano także ergonomiczne ławki, gabloty na rozkłady jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz defibrylator. W jej sąsiedztwie podróżni znajdą toalety dworcowe przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z małymi dziećmi.
– Otwarcie dworca w Szepietowie to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy powiatu wysokomazowieckiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że nowoczesny budynek dworca stanie się wizytówką Szepietowa, ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Warszawy i Białegostoku na międzynarodowej trasie Rail Baltica. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
- Szepietowo to szósty dworzec otwarty dla podróżnych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w województwie podlaskim. Jestem przekonany, że ten niewielki, bo posiadający zaledwie 130 m kw. powierzchni użytkowej dworzec, spełni wszystkie oczekiwania podróżnych i sprawi, że podróże koleją staną się jeszcze bardziej komfortowe – dodaje Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.
Obiekt przystosowany jest do osób niepełnosprawnych
Modernizacja dworca sprawiła, że został on pozbawiony barier architektonicznych. Wprowadzenie wielu usprawnień (jak budowa podjazdów, czy ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz mapy dotykowe z planem dworca) sprawia, że łatwiej będzie korzystać z obiektu osobom niepełnosprawnym.
- Ze wsparciem funduszy europejskich i pieniędzy krajowych dworzec w Szepietowie odzyskał historyczne piękno i stał się wizytówką miasta. Wybudowany w drugiej połowie XIX wieku przeszedł kompleksową przebudowę i modernizację właśnie został oddany do użytku. Budynek stał się obiektem funkcjonalnym i przystosowanym do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami – mówi Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Podczas przebudowy zadbano także o proekologiczne rozwiązania. Ograniczono m.in. straty ciepła w budynku przez montaż stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikalności cieplnej oraz wykonanie docieplenia. Także oświetlenie obiektu jest energooszczędne. Z kolei o optymalizację i odpowiednie zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody dba również system BMS (Building Management System) sterujący urządzeniami i instalacjami w obiekcie.
Zadbano też o otoczenie dworca. Ułożono tam nową nawierzchnię, ustawiono kosze, lampy oraz ławki. Obok obiektu pojawiły się też dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych oraz wiata rowerowa ze stojakami dla jednośladów i stacją ich napraw.
Inwestycja kosztowała 5,4 mln złotych brutto.
Przebudowa dworca była realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl