Nowy budynek trafił do białostockiego skansenu
Prace związane z przeniesieniem i remontem budynku szkolnego ze wsi Kalinowo-Solki do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej zostały zakończone. Otwarcie budynku odbędzie się w niedzielę (30.09).
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Przeniesienie do skansenu starej szkoły było możliwe dzięki unijnemu dofinansowaniu. Przez ponad rok skansen realizował projekt Rozbudowa Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w celu zachowania dziedzictwa kulturowego - podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu, w ramach którego na terenie skansenu stanęły także dwie zabytkowe stodoły, a cztery budynki zyskały nowe dachy. Szkoła jest jednak tą częścią przedsięwzięcia, która budzi najwięcej emocji. To jedyny taki obiekt na terenie skansenu, bardzo przez wszystkich wyczekiwany.
Parter szkoły to cztery przestronne pomieszczenia. Dwa z nich będą służyć przekazywaniu wiedzy i umiejętności związanych z kulturą ludową Podlasia. Już niebawem właśnie tu odbywać się będzie większość lekcji muzealnych i warsztatów takich jak Gwiazdka w skansenie czy Kolorowy świat wycinanek, cieszących się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem.
Kolejne dwa pomieszczenia staną się przestrzenią wystawienniczą. Już podczas uroczystego otwarcia można będzie powspominać czasy liczydeł, kałamarzy i gęsich piór. W jednej z sal odtworzony zostanie wystrój klasy szkolnej z lat 60. XX wieku. Zobaczyć można stare ławki i wiele drobnych przedmiotów, stanowiących wyposażenie wiejskich szkół w czasach PRL-u.
Druga część wystawy niewątpliwie poruszy serca mieszkańców gminy Kulesze Kościelne. Wielu z nich odnajdzie na niej dokumenty pisane znajomym pismem, rozpozna na zdjęciach swoich rodziców czy dziadków. To wystawa o historii szkoły ze wsi Kalinowo-Solki, którą w połowie lat 50. ubiegłego wieku budowali nauczyciele i rodzice uczniów.
We wsi Kalinowo-Solki szkoła działała niemal pół wieku. Przez kilkanaście ostatnich lat budynek stał pusty i niszczał. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej znów będzie tętnił życiem.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl