Nowoczesna promocja czytelnictwa, czyli projekt literaTOUR 2018
Dobiegł końca projekt literaTOUR 2018 - podróż do wnętrza opowieści. Przez kilka ostatnich miesięcy 16 uczestników w wieku od 10 do 15 lat w nietuzinkowy, nowoczesny sposób promowało czytelnictwo.
LiteraTOUR 2018
Pomysłodawcą cyklu zajęć wokół literatury literaTOUR 2018 - podróż do wnętrza opowieści była Gminna Biblioteka Publiczna w Juchnowcu Kościelnym, a głównym partnerem Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kleosinie. Do współpracy organizatorzy zaprosili instruktorów ze stowarzyszeń hobbystycznych, działających na terenie regionu podlaskiego oraz blogerów na co dzień zajmujących się publikacją recenzji książkowych i wyzwań czytelniczych. Warsztaty dla dzieci przeprowadzili m.in. członkowie Białostockiego Klubu LARP-owego Żywia oraz Sylwia Łupińska - autorka strony Nieperfekcyjnie.pl
Śpiewające zajęcia
Trzeci i ostatni panel zajęć w ramach projektu literaTOUR 2018 rozpoczął się... śpiewająco. O tym, że nawet krótka przyśpiewka może stać się doskonałym przyczynkiem do stworzenia wyjątkowych, autorskich opowieści, uczestnicy przekonali się podczas warsztatów literackich Między bajki włożone, które odbyły się w czwartek (25 października).
Na podstawie piosenek dotyczących Białegostoku, a także całego regionu podlaskiego, które zebrała i opracowała Joanna Kulikowska-Jopich, powstały unikalne legendy, samodzielnie napisane przez kreatywną młodzież. Każdy z uczestników spotkania wylosował piosenkę, która posłużyła mu za podstawę historii miłosnej, fantastycznej bądź z dreszczykiem. Bujna wyobraźnia szybko podsunęła dzieciom wizje z dawnych lat, a uczestnicy dali się im ponieść, sugestywnie opisując zachowanie porywającego dzieci Woropaja, nietuzinkową urodę Czarnej Damy spod kina Apollo, miłosne niedole praczek, które mają swój pomnik na Plantach czy oszałamiające wnętrza nieistniejącego już hotelu Ritz.
Blog i kalendarz
Z kolei w dniach 6-8 listopada projekt literaTOUR doczekał się własnego bloga. Wszystko za sprawą zaczytanych-zblogowanych uczestników, którzy pod okiem Sylwii Łupińskiej, autorki promującej czytelnictwo za pośrednictwem strony nieperfekcyjnie.pl, wybrali, umeblowali i zapełnili notkami, zdjęciami, a co za tym idzie, także przepięknymi wspomnieniami swój kawałek internetu.
Blog literatour2018projekt.blogspot.com powstał, by upamiętnić kilkumiesięczną podróż do wnętrza opowieści. Prace nad stroną przebiegały w kilkuosobowych grupach. Uczestnicy podzieleni zostali na 3 zespoły, a każdy z nich miał do wykonania wiele odpowiedzialnych zadań, od wyboru szablonu, po kolorystykę czcionki, zaprojektowanie układu, uzupełnienie zakładek i zapełnienie bloga treścią oraz tematycznymi galeriami zdjęć.
Na blogu udostępnione zostały wszystkie materiały związane z działalnością jego uczestników na rzecz promocji czytelnictwa, w tym 16 wyjątkowych plakatów promujących czytelnictwo z uczestniczkami projektu literaTOUR 2018. Każda z dziewcząt reprezentuje bohaterkę wybranej książki, zdradzając przy okazji drobną ciekawostkę na temat fabuły - a wszystko po to, by zachęcić do jej przeczytania.
To jednak nie koniec niespodzianek. Na blogu znajduje się także kalendarz Zaczytany rok 2019 (jest do pobrania w wersji pdf) oraz wiele innych atrakcji - szczegółowe informacje na temat przebiegu projektu i jego głównych założeń, fotorelacje, Karty Postaci czy scenariusz gry LARP-owej.
Uczestnicy odwiedzili też BTL
Projekt zakończył się w piątek (23 listopada) w Białostockim Teatrze Lalek. Uczestnicy obejrzeli spektakl Teatr cieni Ofelii. Po zakończeniu przedstawienia spotkali się z aktorami i zrobili pamiątkowe zdjęcie. Chwilę później dziewczęta także zadebiutowały na scenie BTL-u, odbierając nagrody za uczestnictwo w projekcie. W programie było również zwiedzanie Piwnicy Lalek
Projekt literaTOUR trwał od ostatniego tygodnia sierpnia do końca listopada 2018 r. w Filii Bibliotecznej w Kleosinie. Jego uczestnicy wzięli udział w szeregu warsztatów, mających na celu poszerzenie literackiej świadomości oraz promocję czytelnictwa i kultury słowa w najbliższym otoczeniu.
W trakcie projektu przeprowadzono kilka paneli zajęć, oscylujących wokół storytellingu, teatru improwizacji, narracyjnych gier fabularnych oraz nowoczesnych form promocji książki - młodzież odwiedziła Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu oraz uczestniczyła w warsztatach plastycznych (tworzenie piktogramów), sesjach RPG (gry fabularne), warsztatach literacko-larpowych przygotowujących do improwizowanej gry głównej w skansenie w Jurowcach i w zajęciach zaczytani - zblogowani.
W trakcie projektu powstały plakaty promujące czytelnictwo, kalendarz Zaczytany rok 2019 oraz blog www.literatour2018projekt.blogspot.com, na którym udostępniono materiały z przebiegu wszystkich warsztatów. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Portal BiałystokOnline patronował projektowi.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl