Nowoczesna metoda leczenia raka płuc. Pierwszy taki zabieg w Podlaskiem
28 stycznia w Podlaskiem przeprowadzono pierwszą kriobiopsję. To kamień milowy, jeśli chodzi o diagnostykę i paliatywne leczenie raka płuc.
UMB
Rak płuc jest jednym z popularniejszych nowotworów. Pod koniec stycznia w II Klinice Chorób Płuc i Gruźlicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku pod okiem dr. hab. n. med. Jarosława Pieroga z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie przeprowadzono pierwszą kriobiopsję.
Kriobiopsja to nowoczesna metoda leczenia. Polega na wprowadzeniu za pomocą bronchoskopu sondy do drzewa oskrzelowego, która na żądanie może być schłodzona do bardzo niskich temperatur. Eksperci porównują tę metodę do przyklejania języka do sopla lodu. Zimna sonda przykleja się do tkanki guza w kilka sekund.
Do tej pory przy diagnostyce nowotworów płuc w większości polskich ośrodków wykonywano bronchofiberoskopię. Za pomocą szczypczyków pobierano wycinek guza. Taki zabieg mógł być stosowany wyłącznie w celach diagnostycznych, bez możliwości udrożnienia zatkanego przez guz oskrzela. Minusem tego działania była nie zawsze satysfakcjonująca ilość i jakość materiału do badania, a także większe ryzyko krwawienia. Nowa metoda znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń.
Na chwilę obecną do pionierskiego zabiegu zostało zakwalifikowanych trzech pacjentów z naszego regionu. Dwóch do leczenia paliatywnego, trzeciego do diagnostyki guza z trudno dostępnym umiejscowieniem. Zdaniem specjalistów nowoczesne leczenie jest początkiem nowego rozdziału w rozwoju pulmonologii podlaskiej, który otwiera drzwi do szybszego i skuteczniejszego leczenia oraz diagnozowania nowotworów płuc.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl