Nowinki techniczne od studentów PB będą testowane przez podlaską policję
Politechnika Białostocka podpisała porozumienie o współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku. Komendant liczy, że różne nowości natury technicznej, które powstaną będą mogły być w praktyce wykorzystywane przez funkcjonariuszy.
PB
Porozumienie pomiędzy Politechniką Białostocką a Komendą Wojewódzką Policji formalizuje długoletnią współpracę największej uczelni technicznej w regionie z Podlaskim Garnizonem Policji.
- Z podlaską policją od lat współpracujemy przy organizowaniu pobytów studentów zagranicznych w naszej uczelni - wyjaśnia dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej. - Co roku mamy ich bardzo dużo, a policja co roku prowadzi dla nich szkolenia z bezpieczeństwa w mieście, z zasad prawnych, które obowiązują w Polsce, ale też udziela informacji o tym, co zrobić, do kogo się zgłosić w razie jakichkolwiek problemów. Nasi naukowcy pracowali już jako eksperci z zakresu technicznego, ale tych form współpracy może być znacznie więcej zwłaszcza że ta współpraca wpisuje się w profil działalności naszej uczelni. Jesteśmy otwarci choćby na organizację wspólnie z policją konkursów dla studentów.
W ostatnim czasie policjanci z podlaskiego garnizonu brali udział w badaniach w zakresie oceny motorycznej w Instytucie Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego PB. Uczelnia prowadzi je we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku. Efektem końcowym będzie propozycja planu treningowego.
Na szeroką współpracę z PB liczy nadinspektor Robert Szewc, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku.
- Nie można żyć i funkcjonować w tak dużym garnizonie nie wykorzystując potencjału uczelni, które mamy na miejscu – mówi nadinsp. Szewc. - Politechnika ta olbrzymi zasób. Liczymy na to, że wszelkiego rodzaju nowości natury technicznej, technologicznej, które w Politechnice powstają będą mogły być w praktyce przez nas wykorzystywane, czy testowane. Godzimy się na to, żeby w pewnych dziedzinach być takimi królikami doświadczalnymi, żeby wykorzystywać i rozwijać potencjał Politechniki.
Nadinspektor Robert Szewc jest przekonany, że służby mundurowe mają tak wielkie pole do popisu, że w trakcie tej współpracy pojawi się wiele obszarów, które będą wspólnie rozwijać.
- Porozumienie, które dziś podpisaliśmy jest porozumieniem bardzo szerokim – podkreśla nadinsp. Szewc. - Pozwoli na wymianę naukową, na praktyki, które w określonym zakresie będą mogli realizować studenci Politechniki, a my na pewno skorzystamy z zasobów wiedzy i możliwości jakie nam będzie oferować - dodaje.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl