Kultura i Rozrywka

Wróć

Nowe władze POLUNIMY wybrane

2019-06-17 11:03:03
W Białostockim Teatrze Lalek zostały wybrane nowe władze POLUNIMY. Honorowym Członkiem tej organizacji został też Marek Waszkiel.
Ireneusz Maciejewski
POLUNIMA to polska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Lalkarzy UNIMA, najstarszej organizacji teatralnej na świecie i jedynej lalkarskiej organizacji w Polsce o zasięgu ogólnokrajowym. W wyniku wyborów wyłoniono na kolejne cztery lata nowe władze stowarzyszenia.

Nowe władze

Prezydentem POLUNIMA został dyrektor Białostockiego Teatru Lalek - dr hab. Jacek Malinowski, w skład Zarządu weszli ponadto: dyrektorka Teatru Baj w Warszawie - Ewa Piotrowska, która będzie pełniła funkcję I wiceprezydenta, dyrektorka Teatru Banialuka im. J. Zitzmana z Bielska-Białej - Lucyna Kozień pełniąca funkcję II wiceprezydenta oraz dwaj członkowie zarządu: dyrektor kieleckiego Teatru Lalek Kubuś - Robert Drobniuch oraz Bernarda Bielenia z Akademii Teatralnej w Warszawie Filia w Białymstoku - Wydział Sztuki Lalkarskiej.

Nowo wybrana komisja rewizyjna ukonstytuowała się w składzie: Ireneusz Maciejewski - przewodniczący oraz Renata Chudecka i Marek Chodaczyński.

Wybrano również radnych do światowej Rady UNIMA. Nasz kraj na arenie międzynarodowej reprezentować będą: Ewa Piotrowska i Jacek Malinowski.

Marek Waszkiel Honorowym Członkiem

Uchwałą Walnego Zebrania Członków POLUNIMA, Marek Waszkiel został Honorowym Członkiem POLUNIMA. Dotychczas to zaszczytne wyróżnienie zostało przyznane tylko dwóm osobom: Henrykowi Jurkowskiemu oraz Stanisławowi Ochmańskiemu.

W 2019 roku mija dokładnie 40 lat od momentu, gdy Marek Waszkiel wstąpił do struktur POLUNIMY. Od połowy lat 80. (do 2011 roku) należał do władz Polskiego Ośrodka Lalkarskiego UNIMA. W okresie 1995-1999 pełnił funkcję prezesa POLUNIMA. Od początku lat 90. zasiadał we władzach najwyższych UNIMA International (Executive Committee), także w międzynarodowych komisjach lalkarskich UNIMA: najpierw The Scientific Research Commission (1990-1996), w latach 1996-2000 - kierował pracami The Communication and Publication Commission, w 2000-2004 i ponownie 2008-2012 prowadził The Training Commission, międzynarodową komisję kształcenia, której od 2012 jest członkiem.

Marek Waszkiel zajmuje się szeroko pojętą refleksją dotyczącą teatru lalek. Pisze, redaguje i wydaje. W latach 90. prowadził m.in. dwie serie wydawnicze: Lalkarze - materiały do biografii, w której ukazały się 34 tomiki dokumentujące działalność artystyczną lalkarzy polskich, oraz - O teatrze lalek, w której ukazało się 6 tomów prac historyczno- i teoretyczno-teatralnych z dziedziny lalkarstwa. W 2000 roku ukazał się pod jego redakcją (i współautorstwie) tom The Worldwide Art of Puppetry / L'Art Mondial de la Marionnette. UNIMA 2000, dwujęzyczna publikacja o współczesnej sztuce teatru lalek na świecie, będąca jednocześnie podstawowym kompendium wiedzy o teatrze lalek i praktycznym przewodnikiem po światowym lalkarstwie. W 2009 roku ukazało się monumentalne dzieło Encyclopédie mundiale des Arts de la Marionnettes (UNIMA, Editions l'Entretemps, Montpelier 2009), której jest współautorem, także członkiem Rady Naukowej i Komitetu Redakcyjnego (w 2017 roku ukazała się poprawiona i uzupełniona wersja online, w językach francuskim, angielskim i hiszpańskim.

Wiele lat zajęło mu badanie polskiego teatru lalek. Rezultatem jego studiów są: Dzieje teatru lalek w Polsce (do roku 1945), wydane w Instytucie Sztuki PAN, Warszawa 1990, Dzieje teatru lalek w Polsce, 1944-2000 (Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza, Warszawa 2012), uhonorowane Nagrodą Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych za najlepszą publikację książkową z zakresu wiedzy o dramacie, teatrze, widowiskach i innych sztukach performatywnych za rok 2012 oraz ostatnia publikacja Teatr lalek w dawnej Polsce (Fundacja Akademii Teatralnej i Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza, Warszawa 2018).

Dziś pochłaniają go dwie aktywności: naukowo-dydaktyczna w Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie (na Wydziale Wiedzy o Teatrze i Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku) oraz szeroka działalność międzynarodowa (konsultacyjna, wykładowa i organizacyjna).
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl