Kultura i Rozrywka

Wróć

Nowe tabliczki w białostockiej Alei Bluesa

2020-10-20 09:19:55
W białostockiej Alei Bluesa są cztery nowe tabliczki! A zostali nimi uhonorowani muzycy: Sebastian Riedel, Tadeusz Dziemski (w jego imieniu tabliczkę odsłonił Maciej Dziemski), Piotr Grząślewicz i Łukasz Wiśniewski.
Białostocki Ośrodek Kultury
Białostocki Ośrodek Kultury poinformował, że od niedzieli (18 października) w białostockiej Alei Bluesa są cztery nowe tabliczki!

Tabliczkami zostali uhonorowani muzycy: Sebastian Riedel, Tadeusz Dziemski, Piotr Grząślewicz i Łukasz Wiśniewski. Z powodu pandemii wydarzenie odbyło się bez udziału publiczności.

Jak powstała Aleja Bluesa?

Stolica Podlasia jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowała się uhonorować w taki sposób ten gatunek muzyczny.

Rok 1978 był bardzo ważny dla środowiska bluesowego w Białymstoku. Był to rok pierwszych ogólnopolskich sukcesów Kasy Chorych oraz rok, w którym po raz pierwszy zorganizowano festiwal Jesień z Bluesem. Trzydziesta rocznica tych wydarzeń stała się pretekstem do ogłoszenia roku 2008 rokiem bluesa. Jednym z materialnych śladów obchodów tego święta jest pasaż łączący ulice Suraską i Legionową, nazwany Aleją Bluesa.

W kamienne płyty układające się jak fortepianowe klawisze wmontowano pamiątkowe tablice z nazwiskami ludzi zasłużonych dla propagowania bluesa. Pierwsza uroczystość odbyła się 3 października 2008 roku.

Stworzenie Alei Bluesa miało przypomnieć młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków gatunku i zachęcić do poznawania ich twórczości. Blues to jednak nie tylko muzycy. To również cała grupa pasjonatów, propagatorów tego gatunku, którzy wiele lat życia poświęcili, zarażając innych miłością do bluesa.
Paulina Górska
paulina.gorska@bialystokonline.pl