Kultura i Rozrywka

Wróć

Nowe tabliczki na Alei Bluesa. Uczczono kolejne postaci

2015-09-13 00:00:00
Magda Piskorczyk, Janusz Nowowsiak, Józef Hajdasz, Robert Trusiak, Andrzej Wodziński i Zbigniew Richter - tabliczki z nazwiskami tych osób odsłonięto w sobotę (12.09) na Alei Bluesa.
Anna Dycha
Aleja powstała w przejściu między Rynkiem Kościuszki i ulicą Legionową w 2008 roku z inicjatywy Fundacji M.I.A.S.T.O. Białystok.

- To forma upamiętnienia ludzi, którzy dla polskiego bluesa znaczą wiele - wyjaśnił Konrad Sikora z Fundacji.

Niech żyje blues!

Pierwszą tabliczkę odsłoniła Magda Piskorczyk, wokalistka i multiinstrumentalistka.
- Jest mi niezmiernie miło - tym bardziej, że w Białymstoku zaczęłam swoją profesjonalną drogę - wspominała artystka.

To właśnie w konkursie na festiwalu Jesień z Bluesem otrzymała Grand Prix. Przyznała, że dla muzyki zdradziła informatykę.

- Niech muzyka i miłość będą z państwem po wsze czasy - życzyła wszystkim zgromadzonym.

Kolejną tabliczkę odsłonił Janusz Nowowsiak, znany z zespołu 48 Godzin. Przyznał, że nie jest najmocniejszy w przemówieniach, woli grać. Chwycił więc za harmonijkę ustną i zagrał prawdziwego bluesa.

Tabliczką uhonorowano także Józefa Hajdasza, współtwórcę grupy Brekaut. Odsłonił ją wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki.
- Cieszę się, że w przestrzeni publicznej jest takie miejsce, gdzie możemy upamiętnić bluesmanów - mówił.

Następne tabliczki odsłonili Robert Trusiak, autor małego leksykonu białostockiego bluesa Białostocki odcień bluesa, Andrzej Wodziński, założyciel zespołu Easy Rider oraz Zbigniew Richter z Kasy Chorych.

- Niech żyje blues! - wyznał ostatni z uhonorowanych.

Fani bluesa spotkali się w klubie Fama, gdzie wystąpili Magda Piskorczyk oraz Michał Kielak i goście. Tegoroczną uroczystość zorganizowali: Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok i Białostocki Ośrodek Kultury.

Aleja muzyków i pasjonatów

Pomysł Alei Bluesa pojawił się jesienią 2007 roku. Jego realizacja stała się możliwa przy okazji obchodów Roku Bluesa w Białymstoku w 2008 roku. Stworzenie Alei - pierwszej w Polsce takiej formy uhonorowania bluesa - miało na uwadze przypomnienie młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków gatunku i zachęcanie wszystkich do zapoznawania się z ich twórczością.

Blues to nie tylko muzycy. To również cała grupa pasjonatów i propagatorów gatunku, którzy również zostali uhonorowani - by wymienić dziennikarkę Marię Jurkowską czy Witolda Frankiewicza, twórcę portalu Blues.pl.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl