Nowe sportowe liceum w Białymstoku. Specjalizacja: pływanie
W roku szkolnym 2019/2020 w Białymstoku ma powstać nowe Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego, kształcące w dziedzinie pływania. Szkoła będzie się mieścić przy ul. Promiennej i razem z SP 29 stworzy Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2.
Marcin Jakowiak/UM Białystok
Zgodnie z oczekiwaniami
W lutym, podczas sesji rady miasta, radni mają pochylić się nad projektami założenia w Białymstoku XIX Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego. Miałoby ono powstać przy ul. Promiennej 13A i razem ze Szkołą Podstawową nr 29 im. Synów Pułku połączyć się w Zespoł Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego nr 2, o czym też zdecydują radni.
– Zależy nam na tym, aby informacje o utworzeniu nowej szkoły dotarły jak najszybciej do uczniów i rodziców, którzy stają przed wyborem ścieżki kształcenia po ukończeniu szkoły podstawowej lub gimnazjum – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Według przedstawicieli magistratu stworzenie takiej szkoły to wyjście naprzeciw oczekiwaniom uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli. Już w poprzednich latach pojawiały się sygnały, że warto w Białymstoku stworzyć odpowiednią ofertę dla młodych sportowców – pływaków, którzy po skończeniu nauki w szkole podstawowej mogliby kontynuować ją w szkole średniej o profilu sportowym – właśnie pływackim. Obecnie brakuje bowiem oddziałów mistrzostwa sportowego o takiej specjalności w białostockich szkołach ponadpodstawowych.
Wybór lokalizacji nie jest oczywiście przypadkowy. Nowe liceum i docelowo zespół ma powstać przy Szkole Podstawowej nr 29, w której kilkudziesięciu uczniów trenuje pływanie i osiąga sukcesy. Istotne jest także położenie szkoły w pobliżu basenu Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego przy ul. Zwycięstwa. Projekt uchwały, którym radni zajmą się w lutym, poddawany jest obecnie konsultacjom społecznym.
Obecnie w Białymstoku funkcjonuje jeden Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego. Mieści się on przy ul. Konopnickiej i tworzą go Szkoła Podstawowa nr 22 oraz XIII Liceum Ogólnokształcące. Ta placówka specjalizuje się jednak w short-tracku. Poza tym działa także Szkoła Mistrzostwa Sportowego utworzona przy Zespole Szkół Rolniczych, która z kolei specjalizuje się w lekkiej atletyce.
Zbliża się trudny rok
Ze względu na kumulację roczników 2003 (ostatnia klasa gimnazjów) oraz 2004 (pierwszych absolwentów klas 8 szkół podstawowych) w przyszłym roku szkolnym do białostockich szkół ponadpodstawowych, według szacunków miasta, zgłosi się ok. 9 tys. osób. Do tej pory miasto planowało otworzyć ok. 300 klas we wszystkich 34 szkołach średnich (15 liceów, 11 techników, 8 szkół branżowych), co stanowiło liczbę ponad dwukrotnie większą w porównaniu z latami poprzednimi.
Mimo że zarówno rekrutacja, jak i sama edukacja klas, które przyjdą do szkół średnich w tym roku, będzie przebiegała dwutorowo – oddzielnie dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych, to cała sytuacja jest problematyczna. Zarówno dla władz miasta, jak i dla przyszłych kandydatów, którzy mogą mieć problem z dostaniem się do wymarzonej szkoły.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl