Aktualności

Wróć

Nowe przypadki zarażenia koronawirusem. W Polsce przybywa chorych

2020-03-14 09:06:42
W Polsce potwierdzono 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W sumie zarażonych zostało 81 osób, w tym 2 zmarły.
pixabay.com
81 osób zakażonych koronawirusem

Jak podało w sobotę (14.03) z rana Ministerstwo Zdrowia, mamy 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą: 2 osób z woj. świętokrzyskiego (Starachowice), 3 z woj. dolnośląskiego (2 z Wrocławia i 1 z Bolesławca), 5 z woj. lubelskiego (Lublin) oraz 3 z woj. łódzkiego (Łódź).

W sumie to już 83 przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Niestety w czwartek (12.03) zmarła pacjentka, która przebywała w szpitalu w Poznaniu. Z kolei w piątek (13.03) zmarł 73-letni pacjent we Wrocławiu. Był w stanie ciężkim, miał choroby współistniejące.

[AKTUALIZACJA]

Po godz. 9.30 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3 nowych przypadkach zakażenia. Potwierdzone wyniki dotyczą 2 osób z woj. pomorskiego (Gdańsk) i 1 z opolskiego (Opole).

W sumie liczba zakażonych koronawirusem wynosi 84 osoby, w tym 2 zmarłe.

[AKTUALIZACJA]

Po godz. 14.00 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą 2 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 1 z woj. wielkopolskiego (Poznań), 1 z woj. lubelskiego (Lublin) i 5 z województwa łódzkiego (Łódź).

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem to 93, w tym 2 osoby zmarłe.

Zostało wykonanych 4414 wykonanych testów na obecność koronawirusa. W ciągu ostatniej doby wykonano ich ponad 1,5 tys.

W Podlaskiem 4 osoby są hospitalizowane

Jak sytuacja wygląda w Podlaskiem? Według raportu podanego przez Podlaski Urząd Wojewódzki 13 marca o godz. 18, w województwie podlaskim były to 4 osoby hospitalizowane, 17 objętych kwarantanną, pod nadzorem epidemiologicznym przebywało 390 osób. Pobrano 78 próbek do badania na koronawirusa.

Co wiemy o koronawirusie?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Zamknięte granice, restauracje i sklepy

W piątek (13.03) w Polsce został wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. W związku z tym rząd zdecydował się na kolejne ograniczenia.

- Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Wprowadzamy pełne kontrole na wszystkich polskich granicach - mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Morawiecki zapewniał: - Granice pozostają otwarte dla przepływu towarów. Nie ma obaw, żeby zabrakło żywności, Polska jest jednym z największych producentów żywności. Mamy bardzo duże nadwyżki i widać, że zupełnie niepotrzebna była panika dotycząca sklepów i wykupywania towarów w krótkim czasie.

W nocy z soboty na niedzielę zostają wstrzymane międzynarodowe połączenia lotnicze oraz kolejowe. Ze względu na Polaków utrzymane zostaną czartery. Polscy obywatele po przekroczeniu granicy zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę - wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki.

Granice zostają zamknięte dla cudzoziemców, z wyjątkiem osobo związanych z naszym społeczeństwem, tutaj mieszkających bądź pracujących, posiadających Kartę Polaka. Kontrole na granicach wracają na co najmniej 10 dni.

Została ograniczona działalność galerii handlowych. Pozostaną w nich otwarte wszystkie sklepy spożywcze, apteki, pralnie, placówki oferujące środki higieny osobistej.

Rząd podjął także decyzję o zawieszeniu działalności wszystkich klubów, pubów, barów, kasyn i innych miejsc rozrywki, ponieważ tam gromadzą się ludzie. Restauracje mogą świadczyć usługi na wynos, na dowóz.

Wprowadzono także zakaz zgromadzeń w grupach powyżej 50 osób.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl