Nowe przepisy. Nocne telefony do lekarza są nagrywane
Wszystkie placówki, które świadczą nocną i świąteczna opiekę zdrowotną, muszą nagrywać rozmowy. Regulują to nowe przepisy, które weszły w życie od 1 stycznia 2014 roku.
sxc.hu
Dotychczas takie rozmowy nagrywało jedynie pogotowie. Teraz muszą to robić wszystkie placówki, które świadczą nocną i świąteczna opiekę zdrowotną. Wynika to z rozporządzenia ministra zdrowia i zarządzenia prezesa NFZ.
Zmiany w nocnej opiece zdrowotnej są skutkiem serii tragicznych wydarzeń, podczas których karetki nie przyjeżdżały na czas do pacjenta bądź musiały pokonywać kilkadziesiąt kilometrów, chociaż inna stacja pogotowia była bliżej. Minister zdrowia i prezes NFZ w 2013 roku zapowiedzieli zmiany w funkcjonowaniu nocnej opieki. Nowe przepisy weszły w życie wraz z nowym rokiem. Mają one poprawić jakość świadczeń udzielanych dzieciom oraz zwiększyć możliwość przeprowadzenia koniecznych badań diagnostycznych.
Od stycznia wszystkie placówki świadczące usługi z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (w naszym województwie jest ich 14) muszą posiadać specjalne rejestratory rozmów telefonicznych. Dodatkowo nagrania muszą być archiwizowane co najmniej przez okres jednego roku. Od 2015 roku premiowane będzie posiadanie w zespole lekarza pediatry i zaplecza diagnostycznego.
– Od stycznia 2014 wszyscy udzielający świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki muszą nagrywać rozmowy. Brak rejestratora będzie karany, w skrajnych przypadkach umowa może zostać rozwiązana – mówi Adam Dębski z podlaskiego NFZ.
Zakup rejestratora to wydatek kilku tys. zł. Placówki, które w miejscu udzielania świadczeń będą zatrudniać pediatrę, będą dodatkowo premiowane.
Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl