Nauka

Wróć

Nowe przepisy na uczelniach

2014-07-14 00:00:00
Nowe przepisy będą regulować tak ważne kwestie jak zniesienie opłat za drugi kierunek, uwłaszczenie naukowców, uczenie się przez całe życie oraz nowe zasady bliższej współpracy uczelni.
Sejm przegłosował nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Ustawa znosi opłaty za drugi kierunek. Jest to następstwo postanowień wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Znowelizowana ustawa reguluje również kwestię uwłaszczenia naukowców. Nowością w stosunku do wcześniejszych propozycji jest rozwiązanie przewidujące, że obie strony jeśli dojdą do porozumienia, będą mogły przyjąć elastyczną i odpowiadającą im formę komercjalizacji wynalazku lub efektów badań naukowych. Określą one w umowie rozwiązania dotyczące praw do wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, a także podziału środków uzyskanych z ich komercjalizacji. Jeśli taka umowa nie zostanie podpisana, wówczas obowiązywać będą regulacje zawarte w ustawie. Uczelnia będzie miała 3 miesiące na podjęcie decyzji w sprawie komercjalizacji.

Nowelizacja odnosi się też do kwestii uczenia się przez całe życie. Nowe prawo zakłada, że uczelnie będą mogły uznawać wiedzę i umiejętności uzyskane na szkoleniach, kursach, w pracy zawodowej, wolontariacie oraz zaliczać je na poczet studiów. Rozwiązanie to otworzy drogę do studiowania dla osób pracujących, chcących zmienić zawód lub uzupełnić wykształcenie.

Nowe przepisy wzmocnią też szanse studentów i absolwentów na rynku pracy. Wprowadzają one m.in obowiązkowe 3-miesięczne praktyki na studiach o profilu praktycznym oraz monitoring zawodowych losów absolwentów w oparciu o dane z ZUS.

Znowelizowana ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym daje również możliwość tworzenia związków uczelni na nowych zasadach. Na korzystniejszych warunkach pozwoli uczelniom m.in. wspólnie sięgać po pieniądze europejskie.
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl