Praca

Wróć

Nowe pokolenie na rynku pracy. Czego można się po nim spodziewać?

2017-08-06 13:20:51
Na rynek pracy właśnie wkracza nowe pokolenie, nazywane Pokoleniem Z. Ci młodzi ludzie są z pewnością inni niż ich starsi koledzy. Co ich wyróżnia?
pixabay.com
Pokolenie Z to młodzi ludzie urodzeni w latach 1993-1999. Jak dowodzą badania Accenture Operations, bardzo różnią się od swoich poprzedników - millenialsów bądź pokolenia Y (więcej o nich: Co motywuje do pracy młode pokolenie?).

Ciekawostką i dużym zaskoczeniem może się okazać to, iż nowe pokolenie w pracy znacznie bardziej ma przypominać swoich rodziców aniżeli osoby, które urodziły się na przełomie lat 80 i 90. Pokolenie Z ma się w pracy wyróżniać dużą ambicją i pracowitością. Jest też bardzo wymagające - dużo oczekuje i od siebie, i od pracodawcy.

Jak twierdzą eksperci, młodzi ludzie bardzo szybko się nudzą i zniechęcają, jeśli wciąż wykonują te same, powtarzające się zadania. Dlatego należy dawać im wyzwania i motywować.

Pokolenie Z chce zmieniać świat. Szuka ciekawej pracy, która da im szansę rozwoju i poznania nowych rzeczy. W zamian są gotowi na dłużej związać się z przedsiębiorstwem. Dlatego pracodawcy powinni przedstawiać im jasną ścieżkę rozwoju, oferować szkolenia i wykorzystywać zdobytą już wiedzę.

Nowa generacja oczekuje więcej stabilizacji niż pokolenie Y. Z kolei jeśli chodzi o millenialsów, to z nimi łączy ich chęć do wykorzystywania w miejscu pracy nowoczesnych technologii. Są pozytywnie nastawieni do różnego rodzaju robotów czy sztucznej inteligencji.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl