Nauka

Wróć

Nowe laboratorium na Politechnice Białostockiej. Pozwala prowadzić zaawansowane badania

2025-02-05 12:00:03
Kilka dni temu na Politechnice Białostockiej otworzono Laboratorium spalania paliw stałych. Miejsce to pozwala na prowadzenie zaawansowanych badań dotyczących spalania paliw stałych z biomasy.
PB
Na największej uczelni technicznej w regionie powstawało kontenerowe Laboratorium spalania paliw stałych. To najnowszy element infrastruktury uczelni, który jest na wyposażeniu Katedry Inżynierii Rolno-Spożywczej i Kształtowania Środowiska Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku.

– Laboratorium jest wynikiem wieloletniej współpracy naszych naukowców z partnerami przemysłowymi – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Liczymy na efektywniejszą wymianę doświadczeń, połączenie potencjałów i rozpoznanie wzajemnych oczekiwań. Będą tu rozwijane metody spalania odpadów produkcji roślinnej, z którymi mierzy się nie tylko Polska, ale też i cały świat. Nie ma gdzie ich składować i spalanie biomasy jest jedną z metod ich utylizacji. Łączymy tutaj współpracę z otoczeniem gospodarczym, rozwój naukowy, przyszłe projekty badawczo-rozwojowe i realizację strategii Politechniki Białostockiej Moja Zielona Politechnika.

Co się będzie działo w laboratorium?

W laboratorium będą przeprowadzone różne badania dotyczące spalania kompozycji odpadów biomasowych.
– W laboratorium można prowadzić zaawansowane badania procesu spalania paliw stałych z biomasy, ale również dzięki pewnym modernizacjom również innych paliw – cieszy się dr hab. inż. Sławomir Obidziński, prof. PB z Katedry Inżynierii Rolno-Spożywczej i Kształtowania Środowiska Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Takimi badaniami może być np. doktorat wdrożeniowy: Właściwości fizykochemiczne biomasy cow dung w aspekcie ich energetycznego wykorzystania w procesie spalania dr inż. Anety Szymajdy. Doktorantka przeprowadzała badania dotyczące przydatność krowich odchodów do zastosowania w energetyce zawodowej.

Obecnie naukowcy z białostockiej uczelni pracują nad zagospodarowaniem odpadów drzewnych z dodatkiem odpadowych wafli ryżowych. A wszystko to na podstawie badań dotyczących zagospodarowania odpadów drzewnych z dodatkiem wycierki ziemniaczanej.

Otworzenie nowego laboratorium na PB nie byłoby możliwe, gdyby nie ścisła współpraca z różnymi firmami. – Już dawno nasza firma postanowiła łączyć biznes z nauką, gdyż jest to jedyne sensowne rozwiązanie – mówi Przemysław Wdowiak dyrektor d.s. sprzedaży z firmy Metal Fach Technika Grzewcza Sp. z o.o. a zarazem absolwent Politechniki Białostockiej. – Rozwój biznesu jest również uzależniony od zasobów ludzkich, więc te zasoby ludzkie trzeba skądś pozyskać. Dlatego Politechnika jest dla nas kluczowym partnerem do rozwoju naszej produkcji. Wspólne badania, na które stawiamy to głównie rozwój biomasy drzewnej w postaci pelletu produkowanego z lokalnych surowców. Chcielibyśmy uzyskać paliwo, które może powstać z biomasy niedrzewnej, bo rejon Podlasia jest na tyle bogaty w zasoby rolnicze, pozarolnicze, że możemy naprawdę dużo wspólnie zdziałać - dodał.

W ramach współpracy firma Metal Fach Technika Grzewcza postanowiła zakupić nowoczesny kocioł Metal-Fach Ecodesign Seg Bio o mocy 15 kW. Z kolei firma Jeremias Sp. z o.o. przekazała w formie darowizny system odprowadzania spalin.

Nowe laboratorium znajduje się w Hali Maszyn Wydziału Mechanicznego. Niebawem uczelnia planuje uruchomienie kolejnego laboratorium.
JK
24@bialystokonline.pl