Nowe kierunki na Uniwersytecie w Białymstoku
Kryminologia, studia wschodnie i chemia żywności - to tylko niektóre z nowych kierunków, jakie od nowego roku akademickiego ruszą na Uniwersytecie w Białymstoku.
MC
Znajdzie się coś nowego dla humanistów...
Na Wydziale Prawa nowością jest kryminologia. To kierunek dla tych, którzy myślą o pracy w organach ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także innych rządowych, samorządowych i prywatnych instytucjach zajmujących się rozpoznawaniem i zwalczaniem różnych przejawów przestępczości. Studenci będą uczyć się m.in. o takich współczesnych zjawiskach, jak przestępczość zorganizowana, narkotykowa, gospodarcza czy terroryzm.
Ofertę poszerza także Wydział Historyczno-Socjologiczny. Od nowego roku akademickiego ruszają na nim studia wschodnie. Ich program łączy zagadnienia z zakresu polityki, historii, ekonomii, socjologii i kultury. Ważnym elementem będzie tutaj nauka języków - w tym jednego wschodnioeuropejskiego.
Jeżeli chodzi o Wydział Filologiczny, nowością są: na studiach pierwszego stopnia - język angielski stosowany z rosyjskim, współczesne bibliotekoznawstwo i informacja naukowa oraz drugiego - kulturoznawstwo.
- Senat UwB podjął już uchwałę w sprawie jeszcze jednego kierunku studiów drugiego stopnia – to praca socjalna. W tym przypadku jednak potrzebna jest jeszcze zgoda MNiSW, na którą czekamy, ale spodziewamy się oczywiście pozytywnej decyzji - informuje Katarzyna Dziedzik, rzeczniczka prasowa uczelni.
... dla umysłów ścisłych również
- Na studiach pierwszego stopnia pojawią się także nowe specjalności na kierunkach przyrodniczych i ścisłych. Studenci tych kierunków będą kształcić się w nowoczesnych laboratoriach i pracowniach nowego kampusu - dodaje Dziedzik.
Na kierunku biologia – to agrobiologia oraz biologia sądowa. Agrobiologa to opcja dla tych, którzy wiążą przyszłość z hodowlą zwierząt, uprawą roślin lub produkcją ekologicznej żywności czy przetwórstwem spożywczym. Wśród wykładanych przedmiotów znajdują się m.in. biotechnologia w rolnictwie i agrochemia. Studenci specjalności biologia sądowa dowiedzą się natomiast m.in. jak zabezpieczać materiał dowodowy, analizować ślady biologiczne oraz rozpoznawać substancje psychoaktywne.
Dwie nowe specjalności na studiach pierwszego stopnia pojawią się również na kierunku chemia. Chemia żywności będzie przygotowywała studentów do pracy w laboratoriach i instytutach zajmujących się kontrolą i badaniem żywności, a także w zakładach różnych branż przemysłu spożywczego. Z kolei studenci, którzy wybiorą specjalność chemia medyczna, uzyskają specjalistyczną wiedzę m.in. z zakresu podstaw procesów biotechnologicznych wykorzystywanych w produkcji środków farmaceutycznych i kosmetycznych.
- Na finiszu są też prace nad uruchomieniem kierunku ekonomiczno-prawnego drugiego stopnia. To kierunek, który teraz cieszy się dużym zainteresowaniem na studiach licencjackich - opisuje rzeczniczka.
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl